fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

Odwrócony VAT uratował krajowe huty

Skarb Państwa zarobi ?w tym roku 338 mln zł ?dzięki ukróceniu oszustw ?w branży stalowej.
Takie wyliczenia przedstawiła wczoraj firma Ernst & Young, która wcześniej współpracowała z branżą hutniczą i z Ministerstwem Finansów w projektowaniu rozwiązań zwalczających proceder wyłudzania VAT w obrocie prętami stalowymi. Po tym, jak z początkiem października wprowadzono ten system rozliczeń, przestępczy proceder w tej branży w praktyce zanikł.
– W pierwszym kwartale 2014 r. odnotowaliśmy wzrost zużycia jawnego prętów stalowych o 340 proc. – informuje Mirosław Motyka, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. Jego zdaniem to przede wszystkim efekt wprowadzenia systemu odwróconego VAT, w którym podatek ten nalicza nabywca towaru. Branża wyszła z poważnego kryzysu, który wystąpił w latach 2011–2013, kiedy polski rynek został zalany w 60 proc. prętami stalowymi przywożonymi z Łotwy. W łańcuchu ich sprzedaży nader często zdarzali się nieuczciwi pośrednicy, którzy oferowali stal po znacznie niższej cenie niż legalnie działający przedsiębiorcy, po czym znikali, nie rozliczywszy VAT z fiskusem.
Firma EY wyliczyła, że nowe przepisy nie tylko wyeliminowały oszustów z rynku stali, ale także uratowały od bankructwa trzy polskie huty. W rezultacie tylko w końcówce 2013 r. do budżetu państwa wpłynęło o 161 mln zł więcej z tytułu VAT, ale też CIT i PIT od wynagrodzeń, jakie płacą huty i firmy handlujące stalą.
– Jednakże rozwiązanie problemu branży hutniczej nie zamyka zjawiska wyłudzania VAT w innych branżach. To przestępstwo, na które jest zadziwiająco duże przyzwolenie społeczne – ocenia Jarosław Koziński, partner zarządzający działem doradztwa podatkowego w EY.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA