fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Rosyjski Acron ma ponad 20 proc. udziałów w Grupie Azoty

spółka
Norica Holding powiązana z rosyjskim Acronem zwiększyła swój udział w Grupie Azoty o 2,8 proc. i ma już 20,0026 proc. udziałów w polskiej spółce
6 i 9 czerwca 2014 r., na i poza rynkiem regulowanym w wyniku szeregu transakcji Norica nabyła 2.755.606 akcji spółki reprezentujących ok. 2,778 proc. wszystkich akcji spółki. Tym samym Norica zwiększyła swój stan posiadania głosów i akcji w spółce powyżej progu 20 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy spółki - poinformowano w komunikacie.
Przed transakcją Norica posiadała 17.086.094 akcji Grupy Azoty stanowiących ok. 17,225 proc. wszystkich akcji spółki stanowiących ok. 17,225 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.
Po transakcji stan posiadania akcji przez Norica wynosi 19.841.700 akcji, które stanowią 20,0026 proc. wszystkich akcji i  uprawniają do wykonywania 19.841.700 głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.
Norica Holding działa w imieniu własnym oraz jako pełnomocnik TrustService Limited Liability Company, JSC Acron, Subero Associates Inc. i Wiaczesława Kantora.
Wiaczesław Kantor, Subero, Norica, Acron oraz TrustService poinformowali też, że w okresie 12 miesięcy od dnia dokonania niniejszego zawiadomienia, mogą od czasu do czasu, bezpośrednio lub pośrednio, nabywać lub zbywać akcje Grupy Azoty.

Rosjanie liczą na partnerstwo Acronu i Grupy Azoty

- Zwiększyliśmy nasz udział w Grupie Azoty do 20 proc., ponieważ wysoko szacujemy potencjał synergii konsolidacji aktywów Grupy Azoty i widzimy perspektywy redukcji kosztów i optymalizacji zasobów. Liczymy również na partnerstwo strategiczne między Grupą Acron i Grupą Azoty, które przyczyni się do zrównoważonego i efektywnego rozwoju obu firm - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Vladimir Kantor, wiceprezes Acron Group.
Dodał też,  że grupa Acron, dzięki pionowo zintegrowanemu modelowi biznesowemu, może zaoferować Grupie Azoty szereg możliwości współpracy korzystnej dla obu stron. - Acron rozwinął z sukcesem własną bazę surowcową ze złóż potażu i fosforanu i może zapewnić zakładom Grupy Azoty stabilne dostawy fosforanów wysokiej jakości. Dostęp do międzynarodowej dystrybucji Acronu i infrastruktury logistycznej pozwoli Grupie Azoty wejść na nowe rynki sprzedażowe i zwiększyć przewagi konkurencyjne - powiedział Kantor
W październiku ubiegłego roku Aleksander Popow, szef rady dyrektorów rosyjskiej spółki Acron informował, że chce zwiększyć zaangażowanie w Grupie Azoty do ponad 20 proc., jeśli kurs spadnie do atrakcyjnego poziomu.
Rosjanie z Acronu chcieli Grupę Azoty (wcześniej Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach) przejąć, ale pomysł ten zablokował polski rząd, obawiając się zamknięcia fabryk w Polsce. - W sprawie Grupy Azoty będziemy używać takich instrumentów, które pozwolą utrzymać kontrolę państwa nad spółką - mówił premier Donald Tusk.

MSP nie zamierza sprzedawać akcji Grupy Azoty

- Skarb państwa nie zamierza sprzedawać akcji Grupy Azoty, która jest firmą strategiczną, poinformowało Ministerstwo Skarbu Państwa w środowym komunikacie. "Grupa Azoty jest uznawana przez Ministerstwo Skarbu Państwa za strategiczną. MSP nie zamierza sprzedawać akcji grupy" - głosi komunikat. "Utrzymanie statusu grupy jako strategicznej dla polskiej gospodarki gwarantują między innymi odpowiednie zapisy w statucie oraz stabilny, długoterminowy akcjonariat, który jest zainteresowany rozwojem grupy" - podano w nim.
Grupa Azoty to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na giełdzie. Zamiary koncernu Acron dotyczące zakupu udziałów Grupy Azoty przyspieszyły konsolidację spółek Wielkiej Syntezy Chemicznej.
Zapis w statucie Azotów Tarnów określa, że dopóki Skarb Państwa ma co najmniej 20 proc. akcji tej spółki, to żaden inny podmiot nie może wykonywać prawa głosu z więcej niż 20 proc. akcji.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA