fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

W Chinach drożeją kredyty

Bloomberg
Ceny akcji na chińskich giełdach spadają od dziewięciu dni, co jest najdłuższą taką serią od 19 lat.
Jednym z powodów są rosnące stopy procentowe na rynku pieniężnym. Mimo że Ludowy Bank Chin stara się sterować płynnością nie udaje mu się  złagodzić największej posuchy gotówkowej od czerwca.
Siedmiodniowa stopa repo, ważny wskaźnik płynności w systemie finansowym,  wzrosła dzisiaj o 100 punktów bazowych (pb) do 7,6- proc. i jest najwyższa od sześciu miesięcy. W tym tygodniu podskoczyła aż o 328 pb, najbardziej od stycznia 2011 r.  Transakcje zawierano dzisiaj po średniej stopie  na poziomie 8,13 proc.
Koszty zaciągania pożyczek w ostatnich tygodniach rosną, , gdyż rząd zmienił swoją politykę i pozwala aby stopy procentowe w większym stopniu kształtował rynek.
Ludowy Bank Chin przeprowadził  operacje finansowania krótkoterminowego (SLO), ale nie poinformował jakie instytucje w tym uczestniczyły ani ile płaciły za finansowanie. Według portalu Netease zastrzyk płynności sięgnął 200 miliardów juanów (32,9 miliarda dolarów). Te zakulisowe operacje  są czymś innym niż regularne operacje otwartego rynku. W. Z. Bloomberg
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA