fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Premier nie przyjmie sprawozdania Seremeta

Andrzej Seremet i Donald Tusk
Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Donald Tusk poinformował prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta, że nie podpisze sprawozdania z prac prokuratury za 2012 rok - powiedział rzecznik rządu Paweł Graś, po spotkaniu Tusk-Seremet.
Jakie są powody nieprzyjęcia sprawozdania przez szefa rządu?
- Uzasadnienie tej decyzji zawarte jest w opinii ministra sprawiedliwości – stwierdził Paweł Graś.
Jednocześnie - co premier zapowiadał już wcześniej - niezależnie od tego, czy uzna roczne sprawozdanie prokuratura generalnego za wystarczające czy też nie, nie będzie występował o odwołanie Andrzeja Seremeta z funkcji.
Andrzej Seremet złożył sprawozdanie z działalności prokuratury w 2012 r. Szef rządu otrzymał je w marcu. W lipcu sprawozdanie krytycznie ocenił minister sprawiedliwości Marek Biernacki, który wytknął Seremetowi pasywność i brak wizji prokuratury. Biernacki skrytykował m.in. fakt, że ok. 99 proc. śledztw toczy się w prokuraturach rejonowych oraz to, że zbyt wielu prokuratorów nadzoruje śledztwa, a za mało je prowadzi.
Z uwagami ministra nie zgodziła się Prokuratura Generalna, która uznała jego stanowisko za "niekonsekwentne, niesprawiedliwe i w wielu fragmentach ze sobą sprzeczne".
Do uwag ministra Prokuratura Generalna odniosła się w swoim stanowisku zamieszczonym na stronie internetowej. Wynika z niego m.in., że prokuratura pracuje lepiej: mniej jest uniewinnień, długotrwałych śledztw i aresztów.
Andrzej Seremet twierdzi również, że wyciągnął wnioski z największej w 2012 r. wpadki jaką była afera Amber Gold - której rangi prokuratura początkowo nie doceniła i nie chciała ścigać winnych nadużyć. Polecił, m.in. aby sprawy gospodarcze trafiały co najmniej na szczebel prokuratur okręgowych, a nie jak dotąd, do rejonowych.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA