fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Inwestorzy kupują używane kawalerki

Inwestorzy coraz chętniej kupują jednopokojowe mieszkania w dobrym standardzie i w jak najlepszych lokalizacjach.
Ile trzeba dziś mieć na używaną kawalerkę w stolicy? W bazie firmy Akces Polska najtańsze lokale kosztują 150 tys. zł. Za tyle jest do kupienia 25-metrowe mieszkanie przy ul. Grochowskiej na Pradzie-Południe. W tej samej okolicy jest do wzięcia 27-metrowa kawalerka za 155 tys. zł.
Na Bielanach przy ul. Wrzeciono za 150 tys. z można kupić 18-metrowy lokal. Jak jednak zaznacza Jerzy Sobański, szef Akces Polska, te praskie lokale mają niski standard. Ich lokalizacja też nie jest najlepsza. Jego zdaniem cena bielańskiej kawalerki jest z kolei zawyżona. Lokum czeka na klienta ponad osiem miesięcy.
Pośrednicy Home Broker najtaniej sprzedali w tym roku 16-metrową kawalerkę przy pl. Hallera na Pradze-Północ. Cena transakcyjna tego lokalu to 135 tys. zł. O tak niskiej cenie zdecydował oczywiście mały metraż oraz brak możliwości korzystania z gazu w budynku. – Standard tego lokalu był jednak przyzwoity. Można znaleźć mieszkania w gorszym stanie, a więc jeszcze tańsze – mówi Jerzy Węglarz z Home Broker. Jak podaje serwis Domy.pl, na Pradze-Północ przy ul. Strzeleckiej do kupienia jest kawalerka o powierzchni 18 mkw. wyceniona na 99,7 tys. zł. Lokal jest położony w przedwojennej kamienicy. Natomiast przy ul. Św. Wincentego na Targówku na klienta czeka 14-metrowy lokalik za 129 tys. zł położony w budynku z 2004 roku.
Zdaniem Jerzego Węglarza popularność kawalerek rośnie od kilku miesięcy. – W 2012 roku jednopokojowe mieszkanie było co czwartym kupowanym lokalem. Obecnie udział kawalerek w transakcjach wynosi 30 proc.  – podaje Jerzy Węglarz.
Nabywcy szukają przede wszystkim kawalerek atrakcyjnych cenowo. Ważne są jednak także inne  elementy – możliwie jak najlepszy standard, dobra okolica z dobrym dojazdem do centrum czy innych dzielnic.
Idealna statystyczna kawalerka kosztuje ok. 220 tys. zł i ma niecałe 30 mkw. – Najwięcej jednopokojowych lokali sprzedaje się na Mokotowie, w Śródmieściu i na Woli – mówi Jerzy Węglarz.
Jak dodaje Jerzy Sobański, takie lokale są kupowane nie tylko przez osoby o ograniczonych możliwościach finansowych. Interesują się nimi również klienci z zasobniejszym portfelem, szukający mieszkań na wynajem.
– W tym przypadku lokum musi być jednak o lepszym standardzie i w dobrej lokalizacji, tak by przynosiło miesięcznie 1,2–1,4 tys. zł z najmu. Będzie więc już droższe – zaznacza Jerzy Sobański.

Najtańsze kawalerki do kupienia

Oferty jednopokojowych lokali z drugiej ręki
źródło Domy.pl
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA