fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa i remont

Ile kosztuje dom, który oszczędza energię

Koszt postawienia domu energooszczędnego może być wyższy od wydatków na tradycyjny budynek o blisko 10 procent, natomiast koszt budowy domu pasywnego – o 20 procent – szacują eksperci.
Czym różni się dom energooszczędny od pasywnego?  – Oba budynki charakteryzują się bardzo dobrym ociepleniem i odpowiednią izolacją. Ponadto stosuje się w nich taki sposób wentylacji, który pozwala na efektywną wymianę zużytego powietrza z wnętrza domu poza budynek – mówi Hanna Krzyżosiak, ekspert ds. budowy domów z firmy Domowy.pl.

Różnice i podobieństwa

Istotne w przypadku obu standardów są również okna, które powinny pozwalać na przenikanie promieniom słonecznym do środka budynku i pozwalać na korzystanie z naturalnego usytuowaniu terenu względem stron świata.
– Ważna jest także sama bryła budynku, likwidacja mostków termicznych, szczelność konstrukcji i stała kontrola wymiany powietrza. Zarówno dom energooszczędny, jak i pasywny, cechuje się niższym zapotrzebowaniem na ciepło niż dom tradycyjny. Różnica polega jednak na tym, że ten pierwszy potrzebuje do ogrzania budynku ok. 40–60 kWh/mkw., a ten drugi tylko 15 kWh/mkw.,  przy czym dom tradycyjny zużywa rocznie od 120 do 160 kWh/mkw. – wylicza Hanna Krzyżosiak.
Aby obniżyć zużycie energii, w domach energooszczędnych, podobnie jak w domach pasywnych, stosuje się kolektory słoneczne, pompy ciepła, rekuperatory czy gruntowe wymienniki ciepła, służące do pozyskiwania energii termalnej ze źródeł odnawialnych.

Jak budować eko

Warto wiedzieć, że w przeciwieństwie do domów pasywnych, energooszczędne nie muszą być zbudowane na planie prostokąta. Nie muszą też mieć jedno- lub dwuspadowego dachu.
– W obydwu budynkach największe okna powinny być umieszczone od strony południowej, ponieważ w ten sposób pozyskują ciepło z promieniowania słonecznego. Z kolei od północy zaleca się ograniczenie przeszkleń – mówi Marzena Syczuk z Grupy Polskie Składy Budowlane. – W domu pasywnym dodatkowo polecane jest przeszklenie całej ściany południowej i automatyczne zaciemnienie strony północnej. Natomiast wszystkie ściany zewnętrzne, podłogi, stropy i dach muszą chronić przed ucieczką ciepła – dodaje.
Aby dom był energooszczędny, średni współczynnik przenikania ciepła nie powinien być wyższy niż 0,2 W/(mkw.·K). Natomiast dla domu pasywnego wymagania są jeszcze większe – współczynnik ten nie powinien przekroczyć 0,15 W/(mkw.·K).
Tak niskie wartości osiągnąć można dzięki zastosowaniu materiałów ściennych o dobrych parametrach cieplnych i grubych warstw izolacji we wszystkich przegrodach zewnętrznych. Przykładowo w domu energooszczędnym dla ścian jest to co najmniej 20 cm, a dla dachu – 30 cm. Natomiast w domu pasywnym ściany powinny mieć izolację 30 cm, a dach – 40 cm.
Eksperci podpowiadają też, że ograniczenie ścian działowych do minimum sprzyja równomiernemu rozprowadzaniu ciepła wewnątrz domu.

Wydatki i oszczędności

Zanim zdecydujemy się na budowę domu w technologii energooszczędnej lub pasywnej, policzmy, jakie wydatki się z tym wiążą, czyli ile musimy więcej wydać, aby potem płacić mniej w czasie eksploatacji. Ze względu na bardziej rygorystyczne współczynniki dom pasywny będzie droższy niż dom energooszczędny.
– Koszt budowy domu energooszczędnego może być wyższy od domu tradycyjnego o blisko 10 proc. Natomiast na dom pasywny trzeba będzie wydać o 15–20 proc. więcej niż na standardowy. Należy jednak pamiętać o tym, że jest to inwestycja, która się opłaca. W domu jednorodzinnym o powierzchni 150–200 mkw. można osiągnąć zmniejszenie zużycia energii od 10 do 16 tys. kWh rocznie, co oznacza od 1800 do 6000 zł oszczędności w zależności od rodzaju wykorzystywanego paliwa – przekonują eksperci z serwisu Domowy.pl
Warto też pamiętać, że inwestorzy, którzy zdecydują się na budowę domu w technologii energooszczędnej, będą mogli się ubiegać o dopłatę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
– W zależności od rodzaju budynku i wskaźnika zapotrzebowania budynku na energię użytkową do celów ogrzewania, mogą otrzymać: przy wskaźniku  Standard NF40 (dom energooszczędny) – EUco « 40 kWh/(mkw.*rok) – 30 tys. zł brutto, a dla wskaźnika Standard NF15 (dom pasywny) – EUco « 15 kWh/(mkw.*rok) – 50 tys. zł brutto – wylicza Hanna Krzyżosiak. – Domy podlegające dopłacie muszą mieć m.in.: wentylację mechaniczną z wysokowydajnym odzyskiem ciepła, izolację przegród zewnętrznych czy określoną szczelność na przenikanie powietrza.

Dokąd po informacje i kredyty

Jeśli ktoś planuje budowę domu z dopłatami z NFOŚiGW, warto aby zajrzał do najnowszych wytycznych programu (http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/doplaty-do-kredytow/doplaty-do--kredytow-na-domy-energooszczedne/informacje-o-programie/).
Przypomnijmy, budżet programu wynosi 300 mln zł. Jak podaje NFOŚiGW, środki te pozwolą na realizację ok. 12 tys. domów jednorodzinnych i (mieszkań w budynkach wielorodzinnych).
Wdrożenie programu zaplanowane zostało na lata 2013–2018, a wydatkowanie środków z nim związanych do końca 2022 r.
Dodatkowych informacji o dopłatach do ekodomów udzielają eksperci Wydziału Rozwoju i Nadzoru Kapitałowego NFOŚiGW: tel. (22) 45 90 861, (22) 45 90 878, (22) 45 90 126, mail: dom@nfosigw.gov.pl.
Bank BOŚ jako pierwszy (spośród siedmiu banków współpracujących z NFOŚiGW w ramach programu „Dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych) wprowadził swoją ofertę na rynek. Niedawno także bank BPS SA rozpoczął udzielanie kredytów z ekodotacją.
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA