fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Ile za gotowe mieszkanie od dewelopera

Rynek pierwotny. Powoli ubywa ukończonych nowych mieszkań. Nadal można jednak znaleźć lokale oddane nawet kilka lat temu. Ceny można negocjować.
Klienci chętnie kupują gotowe lokale, które można obejrzeć. Na sześciu największych rynkach – w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście Poznaniu i Łodzi – mają do wyboru ponad 15 tys. takich mieszkań. Oferta powoli się kurczy – podaje firma REAS.

Ważne bezpieczeństwo

Zdaniem Marioli Matczak-Augustyniak, kierownik działu sprzedaży w Unidevelopment, zainteresowanie projektem rośnie wraz z zaawansowaniem budowy. Klienci chcą mieć pewność, że bezpiecznie zainwestują pieniądze.
– Termin oddania mieszkania to często pierwsza informacja, jaką chcą uzyskać klienci – przyznaje Iwona Pasterska, kierownik działu sprzedaży w spółce Budimex Nieruchomości. Liczą się jednak także dobra lokalizacja i bogata osiedlowa infrastruktura. Jeśli lokal dopiero powstaje, klient sprawdza renomę dewelopera. Chce np. wiedzieć, czy dla inwestycji jest prowadzony rachunek powierniczy. – Pierwsze sprzedają się z reguły mniejsze mieszkania od 45 do 50 mkw. Ważne, by były funkcjonalne. Kupującym zależy na praktycznych rozwiązaniach – mówi Iwona Pasterska. Z kolei Rafał Zdebski, dyrektor handlowy Inpro, zauważa, że zakup jednego z ostatnich mieszkań na oddanym osiedlu daje możliwość uzyskania niższej ceny. – Zwykle jednak w gotowych inwestycjach wybór lokali jest niewielki. Ostatnie mieszkania bywają albo duże, albo gorzej położone – mówi Rafał Zdebski.
Według Eweliny Juroszek, dyrektor ds. sprzedaży w spółce Atal, ceny gotowych mieszkań zależą od tego, jak długo lokale czekają na nabywcę. – Na osiedlu, które dopiero ukończono, ceny są wyższe niż w projektach, których realizacja się dopiero rozpoczyna. Różnica to ok. 300–500 zł za 1 mkw. – szacuje Ewelina Juroszek. – Mieszkania, które zostały ukończone dwa–trzy lata temu, mają często bardzo atrakcyjne ceny, bo deweloper chce je jak najszybciej sprzedać – dodaje.Według Małgorzaty Ostrowskiej, członka zarządu J.W. Construction Holding, klienci chętniej decydują się na projekty oddane do użytku, zwłaszcza że wciąż mamy do czynienia z nadpodażą, a ceny są już na atrakcyjnym poziomie. – Wprowadzając się do gotowego lokalu, można  zaoszczędzić na opłatach za wynajmowany dotychczas lokal. Łatwiej także spłacać kredyt – podkreśla Małgorzata Ostrowska. – Jednak oferta gotowych mieszkań stale się zmniejsza, choćby ze względu na spadek liczby rozpoczynanych przez deweloperów inwestycji – dodaje.
4,8 tys. zł wynosi najniższa cena ofertowa mkw. gotowych mieszkań na osiedlu Centrum przy ul. Tymienieckiego w Łodzi
Gotowych mieszkań długo jednak nie zabraknie. – Przybędzie ich sporo pod koniec tego roku oraz na początku przyszłego. Zakończone zostaną budowy, które rozpoczęto wiosną 2012 r., zaraz przed wejściem w życie tzw. ustawy deweloperskiej – mówi Ewelina Juroszek.
Marcin Antczak, wiceprezes FB Antaczak, dodaje, że klienci coraz częściej pytają także o mieszkania już wykończone pod klucz, do których można się od razu wprowadzać.

Także apartamenty

Budimex oferuje gotowe mieszkania w kilku inwestycjach. Na osiedlu Wólczyńska na warszawskich Bielanach, ukończonym w trzecim kwartale 2012 r., na klientów czeka kilka trzypokojowych lokali od 76 do 83 mkw. w cenie 5,9–6,3 tys. zł za 1 mkw. Droższe są gotowe mieszkania w śródmiejskiej inwestycji Budimeksu – Apartamenty Murano. W ofercie pozostały lokale od 75 do 99 mkw. wycenione na 8,5–11,6 tys. zł za 1 mkw.
Z kolei w pierwszym etapie poznańskiego osiedla Na Smolnej Budimex oferuje dwa gotowe mieszkania o powierzchni 81 i 110 mkw., w cenie 4,9 i 4,1 tys. zł za 1 mkw.
Z kolei w gdańskim projekcie Kwartał Kamienic, ukończonym przez Inpro w trzecim kwartale ub.r., pozostało 20 apartamentów od 37 do 95 mkw. Ceny zaczynają się od 10,6 tys. zł za 1 mkw.
Ukończone lokale oferuje także Unidevelopment. W warszawskiej inwestycji Point House do kupienia zostało pięć mieszkań od 59 do 74 mkw. Ceny wahają się od 6,8 do 7,3 tys. zł za 1 mkw.  Atal 11 ukończonych lokali od 56 do 78 mkw. oferuje w krakowskiej inwestycji Bronowice Residence I, ukończonej w grudniu 2011 r. Ceny już z wykończeniem to 6,5 tys. zł za 1 mkw.
Z kolei w pierwszym etapie wrocławskiego osiedla Mieszczańskiego do kupienia jest 15 mieszkań od 42 do 107 mkw. w cenie 5,3 tys. zł za 1 mkw.
We wrocławskiej Agrestowej Alei, którą Atal ukończył w grudniu ub.r., na klientów czekają lokale od 31 do 53 mkw. wycenione na 5,9 tys. zł za 1 mkw.
J.W. Construction ukończone lokale oferuje m.in. na warszawskim osiedlu Zielona Dolina. Na klientów czekają lokale od 29 do 86 mkw. w cenie 5,3–6,4 tys. zł.
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki a.gawronska@rp.pl

Ile za lokal na ukończonym osiedlu

Gotowe nowe mieszkania znajdziemy w całym kraju.
? Warszawa, osiedle Gocławska, 52–95 mkw., ceny: od 6 do 7,2 tys. zł za 1 mkw., Budimex Nieruchomości
? Warszawa, osiedle Światowida, 75–94 mkw; ceny:  od 5,7 do 6,3 tys. zł za 1 mkw., J.W. Construction
? Poznań, osiedle Na Smolnej, 81 mkw. i 110 mkw., ceny: 4,9 i 4,1 tys. zł za 1 mkw., Budimex Nieruchomości
? Kraków, osiedle Myśliwska II, 33–66 mkw., ceny: od 4,7 do 5,4 zł za 1 mkw., Budimex Nieruchomości
? Wrocław, osiedle Agrestowa Aleja, 31–53 mkw., ceny: 5,9 tys. zł za 1 mkw., Atal
? Łódź, osiedle Nowe Polesie, 30–98 mkw., ceny: 4,5 tys. zł za 1 mkw., Atal
? Łódź, osiedle Centrum, 29–66 mkw., ceny: od 4,7 do 5,6 tys. zł za 1 mkw., J.W. Construction
Źródło: deweloperzy
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA