fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

KGHM zrobił kolejny krok w głąb ziemi po miedź

Bloomberg
Polska Miedź uroczyście otwarła dziś szyb SW-4. Strategiczny dla dalszego rozwoju KGHM. Szyb bowiem pozwoli na dostęp i eksploatację złoża Głogów Głęboki Przemysłowy czyli najgłębszych pokładów rudy miedzi w regionie.
- KGHM Polska Miedź S.A. otwiera nowy rozdział w historii. Szyb SW-4, który połączył się już z chodnikami prowadzącymi pod ziemią od strony Zakładów Górniczych Polkowice-Sieroszowice, pomoże udostępnić najgłębsze pokłady rudy miedzi położone w rejonie Głogowa Głębokiego Przemysłowego. Szyb nosi imię Tadeusza Zastawnika, nazywanego Człowiekiem Polskiej Miedzi. Dziś pod szybem uroczyście odsłonięto poświęconą mu tablicę pamiątkową – informuje Dariusz Wyborski, rzecznik prasowy KGHM Polska Miedź S.A.
Budowa szybu trwała pięć lat. Na głębokości 1216 metrów, szyb SW-4 połączył się z wyrobiskiem kopalni Polkowice-Sieroszowice i pełni funkcję wdechową. Docelowo będzie dostarczał górnikom pod ziemię aż 72 tys. m3 powietrza na minutę.
To właśnie dzięki temu KGHM może realizować plany eksploatacji złóż Głogowa Głębokiego Przemysłowego, ocenianych na ponad miliard ton rudy miedzi.
- Dla życia kopalni zbicie szybu to jest jeden z ważniejszych elementów. Ten szyb to realizacja tego, co obiecaliśmy akcjonariuszom, czyli gwarancja naszego rozwoju – stwierdził Herbert Wirth, prezes KGHM Polska Miedź SA. – I dodał: SW-4 daje potencjał naszej firmie, mamy dostęp do złoża na następne dziesiątki lat. To jednocześnie większe bezpieczeństwo naszych pracowników. Trwa także budowa szybu GG-1 i to nie koniec. Zagospodarowanie nowych obszarów będzie się wiązać z inwestycjami w kolejne szyby.
- Włączenie szybu do sieci wentylacyjnej zapewni skuteczniejsze przewietrzanie dla oddziałów zlokalizowanych poniżej poziomu 1100 metrów. Dzięki zbiciu polepszą się warunki pracy i bezpieczeństwo załogi KGHM – dodaje Wyborski. – I podkreśla: Ten szyb ma strategiczne znaczenie dla ciągu technologicznego KGHM. Inwestycja pomoże udostępnić najgłębsze pokłady rudy miedzi położone w rejonie złoża Głogów Głęboki Przemysłowy.
- Cieszymy się, że KGHM staje się globalną firmą. Ten szyb to kolejne okno do przyszłości. Obecny KGHM to pokłon w stronę tych, którzy tę firmę budowali – powiedział podczas uroczystości podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, Paweł Tamborski.
Szyb SW-4 ma średnice 7,5 metra, Do jego budowy użyto 470 pierścieni tubingowych.
Technologia zastosowana przy budowie tego szybu jest ściśle związana z mocnym nawodnieniem tego terenu oraz z faktem, że szyb przechodzi przez warstwę soli o grubości ponad 150 metrów. Zakończenie budowy szybu, na które składa się m.in. montaż zbrojenia i obiekty nadszybia, planowane jest na rok 2015. Inwestycje realizuje Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa.
Dziś szyb otrzymał imię dr inż. Tadeusza Zastawnika, który w latach 1962-75 pełnił funkcję dyrektora naczelnego Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi w Lubinie.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA