fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Teatr

Mówię do Ciebie o Polsce

"Mówię do Ciebie o Polsce"
Strefa WolnoSłowa, Łukasz Kupka ł.ku. Łukasz Kupka
Pochodzą z Białorusi, Armenii, Ukrainy i wielu innych państw. W teatrze Strefa WolnoSłowa opowiadają o tym jak się czują w naszym kraju
W czwartek, 6 czerwca o  godz. 19.00 w Studiu Teatralnym KOŁO, przy ul. Mińskiej 25  w Warszawie, na terenie Soho Factory, odbędzie się spektakl "Mówię do Ciebie o Polsce". Zobacz galerię zdjęć
Sztuka jest zwieńczeniem wielokulturowego warsztatu teatralnego, w którym wzięli udział Polacy i cudzoziemcy mieszkający w naszym kraju - dziewiętnaście osób w różnym wieku, m.in. z Ukrainy, Białorusi, Macedonii, Kuby, Rosji, Armenii. Pokazywane w czasie zajęć improwizacje i prawdziwe historie związane z pobytem w Polsce, wymieszane z literacką fikcją, stały się treścią dramatu.
Przyjechali do Polski z różnych powodów - w celach ekonomicznych lub z chęci przygody, często są tylko przejazdem. Teatr pozwala im zintegrować  się i powiedzieć szczerze, co o nas myślą. Czasami łatwiej swój ból wykrzyczeć na scenie, niż skarżyć się na los w cztery oczy. O swoich problemach opowiadają ze zdziwieniem, złością, często z autoironią.  Mówią o kulturowych różnicach, szansie na lepszy byt i biurokratycznych problemach.
- Na naszych wielokulturowych warsztatach cudzoziemcy spotykają się z Polakami i wspólnie tworzą teatr – opowiada "Rz" Tomasz Gromadka z Fundacji Strefa WolnoSłowa – Pracujemy z amatorami, ale zawsze dbamy o efekt artystyczny. Próby są intensywne, czasem wycieńczające, jednak dobra atmosfera w grupie i determinacja uczestników, pozwala doprowadzić projekt do końca. Powstają przedstawienia o losie migranta, poszukiwaniu swojego miejsca na Ziemi, a z drugiej strony o strachu przed obcym i niechęci do wszystkiego co inne, nowe. Prawdziwe historie cudzoziemców mieszają się u nas z fikcją i humorem.
Strefa WolnoSłowa poprzez działania artystyczne, kulturalne i edukacyjne prowadzi dialog międzykulturowy i międzypokoleniowy. Powstała z inicjatywy osób zajmujących się teatrem, literaturą, fotografią i filmem. W fundacji realizują starą zasadę Ignacego Krasickiego - "Uczyć bawiąc".
- Warsztaty fundacji Strefa WolnoSłowa dają szansę na spotkanie i integrację ludziom mającym podobne problemy  - opowiada "Rz" Olivier Noel z Belgii. - Do Polski przyjechałem w 2010 r. W Brukseli studiowałem rosyjski i polski, zanim trafiłem do fundacji miałem już przyjaciół Polsce, jednak w czasie zajęć poznałem ludzi, którzy są teraz dla mnie jak rodzina. Wielu z nich ma bardzo trudną sytuację. Dzięki warsztatom i grze w teatrze nie czują się już tak bardzo samotni.
Czwartkowe wydarzenie będzie również okazją do rozmowy o problemach cudzoziemców. Po spektaklu odbędzie się spotkanie aktorów z publicznością z udziałem Zofii Bałdygi z Fundacji Rozwoju „Oprócz Granic".
Więcej na strefawolnoslowa.pl
"Mówię do Ciebie o Polsce"
reżyseria: Alicja Borkowska
dramaturgia: Tomasz Gromadka
video: Piotr Mikuć
projekt świateł: Sebastian Klim
występują: Weronika Chinowska, Haik Gasparyan, Viktoriya Ivanova, Jurij Jelin, Veronica Los, Anastasiya Lytovka, Olivier Noel, Natalia Pracz, Oscar Pena, Lewon Petrosjan, Łukasz Prusiński, Victoria Rosovetska, Ruzan Sargsjan, Julia Semchuk, Bojan Vasilevski, Yuliya Vasileuskaya, Marina Vileita, Nina Volontey.
6 czerwca 2013, godz. 19. Studio Teatralne KOŁO, ul. Mińska 25 (na terenie Soho Factory)
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA