fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Kongo otwiera się na polski biznes

Gilbert Ondongo, minister gospodarki, finansów, planowania, budżetu i integracji Republiki Konga
materiały prasowe
Do eksploracji zasobów naturalnych, w tym metali rzadkich, i inwestowania w kluczowe, pozanaftowe segmenty gospodarki kongijskiej zachęca Gilbert Ondongo, minister gospodarki, finansów, planowania, budżetu i integracji Republiki Konga
W 2015 r. chcemy podwoić wskaźniki relacji handlowych i gospodarczych z Afryką. Zależy nam także na dobrych wynikach współpracy z Republiką Konga – poinformował wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas spotkania z ministrem gospodarki, finansów, planowania, budżetu i integracji Republiki Konga Gilbertem Ondongo.
Piechociński zaznaczył, że Polska w obliczu spowolnienia, z którym borykają się partnerzy handlowi w Europie, otwiera się na współpracę gospodarczą z innymi kontynentami, przede wszystkim z Afryką.
- Nasze kraje mogą przedstawić sobie bardzo interesującą ofertę dotyczącą m.in. eksploatacji surowców, branży energetycznej, przetwórstwa rolno-spożywczego i przemysłu elektrotechnicznego – ocenił wicepremier.
Przypomniał, że jeden dzień odbywającego się w maju 2013 r. Europejskiego Kongresu Gospodarczego był poświęcony współpracy Europy i Afryki.
– Spotkanie w Katowicach było okazją do zapowiedzi nowej intensywnej formy współpracy naszego kontynentu z krajami afrykańskim – powiedział wicepremier Piechociński.
Szef resortu gospodarki podkreślił, że nasz kraj dysponuje dużym potencjałem ekonomicznym na tle pozostałych państw Unii Europejskiej.
- Jesteśmy jednym z największych krajów UE z dużym, chłonnym rynkiem wewnętrznym. Inwestujemy w wiedzę i kapitał ludzki, który jest naszym największym atutem – zadeklarował wicepremier Piechociński. Przypomniał także, że Ministerstwo Gospodarki zainicjowało program promocji na rynkach perspektywicznych, do których należą Brazylia, Kazachstan, Kanada, Algieria i Turcja.
Minister Ondongo podkreślił z kolei, że Republika Konga jest jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek w Afryce Środkowej. – Nasz roczny wzrost PKB kształtuje się na poziomie 5-7 proc. Mamy również niski stopień inflacji, zwykle nieprzekraczający 5 proc. – poinformował.
Zaznaczył, że jego kraj jako jeden z eksporterów ropy naftowej stale zwiększa wydobycie tego surowca. Zachęcił też polskie firmy do eksploracji zasobów naturalnych, w tym metali rzadkich, i inwestowania w kluczowe, pozanaftowe segmenty gospodarki kongijskiej.
– Opracowujemy zakrojony na szeroką skalę narodowy program inwestycyjny. Jesteśmy również w trakcie tworzenia specjalnych stref ekonomicznych, skierowanych w głównej mierze do eksporterów – dodał minister Ondongo.
Obroty handlowe pomiędzy Polską i Republiką Konga w 2012 r. osiągnęły 11,8 mln euro. Dynamika eksportu wzrosła o 65 proc., importu - o 35 proc. Wartość polskiego eksportu wyniosła w 2012 r. 9,8 mln euro, importu – 2 mln euro. Do Republiki Konga sprzedajemy przede wszystkim pojazdy mechaniczne, maszyny do produkcji żywności, produkty mięsne oraz części do maszyn. W imporcie z Konga przeważa z kolei miedź oraz drewno.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA