fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Stosowanie marihuany leczniczej nadal budzi wątpliwości

123RF
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki skierował do Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka pismo dotyczące możliwości stosowania marihuany w celach medycznych.

Pismo jest odpowiedzią na postulaty sformułowane w analizie „Medyczna marihuana – czas na reakcję ustawodawcy".

Przedstawiciel ministerstwa zdrowia zwraca uwagę na istniejące obecnie możliwości zastosowania w celach medycznych produktów leczniczych w skład których wchodzi ziele konopi innych niż włókniste, m.in. poprzez skorzystanie z procedury importu docelowego. Informuje również fundację, iż „o opinie w przedmiotowej sprawie zostali poproszeni konsultanci krajowi w określonych dziedzinach ochrony zdrowia, którzy w swoich stanowiskach również wskazali na konieczność naukowego potwierdzenia skuteczności terapeutycznej leków zawierających substancje czynne zawarte w zielu konopi innych niż włókniste bądź brak wskazań medycznych do jego stosowania w określonych jednostkach chorobowych".

W związku z powyższym w opinii resortu zdrowia „przedmiotowa kwestia wymaga dalszych badań klinicznych przeprowadzonych zgodnie z obowiązującymi zasadami, które pozwolą na określenie odpowiedniej dawki substancji aktywnych zawartych w produkcie leczniczym, skutków ubocznych, czy potencjalnych interakcji z innymi lekami."

W piśmie skierowanym do fundacji, przedstawiciel ministerstwa zdrowia nie porusza kwestii ewentualnych zmian legislacyjnych, które umożliwiłyby niekaranie osób korzystających z marihuany w celach leczniczych.

Pismo dostępne jest tutaj.

Źródło: Helsińska Fundacja Praw Człowieka
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA