fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Sieć szpitali: 34 szpitale z mniejszym ryczałtem na pierwsze półrocze

Fotorzepa, Beata Zaborowska
40 proc. szpitali w czwartym kwartale 2017 r. zrealizowała ryczałt w niemal stu procentach i może liczyć na takie same finansowanie na obecne półrocze.

Wstępne wyniki analizy wykonania ryczałtu za pierwszy okres rozliczeniowy działania sieci szpitali ogłosił podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach prezes Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) Andrzej Jacyna. Zastrzegł jednak, ze wyniki są wstępne, a ostateczne znane będą dopiero w drugiej połowie marca.

Prezes NFZ przyznał, że w części województw wyliczenia są już gotowe. Wiadomo, że najwiecej szpitali przekroczyło planowany ryczałt w Małopolsce i Wielkopolsce. Tamtejsze placówki będą mogły liczyć na wyższe finansowanie w kolejnym okresie rozliczeniowym.

Wiadomo też, że 34 szpitale wykonały ryczałt poniżej 90 proc., co znaczy, że w marcu dostaną 30 proc. pieniędzy mniej - żeby wyrównać nadpłacone stawki za styczeń i luty.

Jak przyznał prezes Jacyna, największa grupa szpitali - 40 proc. - to te, które z realizacją ryczałtu trafiły w punkt - zmieściły się między 98 a 102 proc. jego wartości.

Prezes Jacyna przyznał, że w ocenie NFZ część dyrektorów szpitali nie do końca zrozumiała zasady. - Chociażby moja wizyta na Podlasiu pokazała, że nie ma zrozumienia, co to ryczałt. Świadczeniodawcy pokazywali kwoty nadwykonań w ryczałcie i chcieli, by zostały one zapłacone - ubolewał.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA