fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

350 tys. zł zadośćuczynienia za błąd medyczny sprzed 15 lat

Adobe Stock
Jedną z najwyższych rekompensat za błąd medyczny przyznał we wtorek Sąd Okręgowy w Kaliszu 19-letniej kobiecie. Jej zdrowie zostało zrujnowane wskutek złej diagnozy lekarza rodzinnego, gdy miała 4 lata.

W 2006 roku do przychodni lekarskiej w Nowych Skalmierzycach k. Kalisza zgłosili się rodzice zaniepokojeni stanem zdrowia 4-letniej córki. Lekarz nie rozpoznał u dziewczynki zawału serca. Stwierdzono go później na oddziale kardiologii kaliskiego szpitala. Niestety, wskutek powikłań u 4-latki doszło do udaru, który z kolei spowodował paraliż i niedowład prawej strony ciała. Do dziś pacjentka zmaga się ze skutkami złej diagnozy lekarza rodzinnego, a proces leczenia jeszcze się nie zakończył.

W 2014 r. rodzice wnieśli w imieniu małoletniej pacjentki pozew przeciwko przychodni w Nowych Skalmierzycach. Pozwani nie przyznali się do błędu. Powołani przez sąd biegli, w tym  kardiolog stwierdzili, że lekarz rodzinny nie wykonał u dziecka całej potrzebnej diagnostyki.

Sąd zasądził na rzecz kobiety 350 tys. zł zadośćuczynienia. Obciążył też przychodnię  odpowiedzialnością na przyszłość, na wypadek  chorób związanych z błędem lekarskim, które mogą ujawnić się po wyroku.

- Ta sprawa była nie tyle o zadośćuczynienie za błąd medyczny, co za zadośćuczynienie za utratę części dzieciństwa. Bo inaczej to dzieciństwo, wiek młodzieńczy przeżywała, aniżeli jej rówieśnicy. Bo jednak z niedowładem- wstydziła się. Ta sprawa miała właśnie taki czysto ludzki- powiedział pełnomocnik procesowy kobiety Damian Grzeszczyk portalowi infostrow.pl

Przychodnia i jej ubezpieczyciel mają także pokryć koszty sądowe w wysokości ponad 19 tys. zł.

Wyrok jest nieprawomocny.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA