fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Ekspert Episkopatu konsultantem ds. genetyki klinicznej

Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski
Minister zdrowia Łukasz Szumowski powołał nowego konsultanta ds. genetyki klinicznej. Został nim prof. Andrzej Kochański, m.in. ekspert Episkopatu ds. bioetycznych. Rodziców decydujących się na procedure in vitro straszył, że ich dzieci będą upośledzone.

Prof. dr hab. n. med. Kochański na stanowisku Krajowego Konsultanta ds Genetyki Klinicznej zastąpił prof. dr hab. Marię Sąsiadek, która została odwołana przed końcem kadencji.

Prof. Andrzej Kochański jest m.in. ekspertem Zespołu ds. Bioetyki Konferencji Episkopatu Polski kierowanego przez abp. Henryka Hosera.

Jest laureatem licznych nagród zespołowych. Otrzymał nagrodę Dyrekcji Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN dla najmłodszego habilitanta Instytutu.

Kochański jest też członkiem Rady Naukowej Centrum Bioetyki Ordo Iuris. 

Jak pisze "Polityka", powołanie prof. Kochańskiego na stanowisku konsultanta krajowego wywołało duże poruszenie w środowisku genetyków. Jago kandydatura nie była konsultowana z Zarządem Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka, mimo że dotąd taki był przyjęty zwyczaj między Towarzystwem a Ministerstwem Zdrowia.

W 2013 roku prof. Kochański jeździł po Polsce z wykładami, w których przestrzegał przed korzystaniem z procedury in vitro, bo może ona grozić upośledzeniem lub autyzmem u dziecka.

Od poglądów profesora odcinał się jego macierzysty Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, który podkreślał, że Kochański żadnych badań w związku z in vitro nie prowadził.

- Doświadczam w Polsce ograniczenia wolności naukowej – mówił prof. Kochański w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" w 2013 roku.

Źródło: Polityka
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA