fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Za granicą

Prywatna wyspa koło Nowego Jorku na sprzedaż. Dla lubiących samotność i ciszę

sothebysrealty.com
Niewielka Columbia Island znajduje się na cieśninie Long Island Sound. Ta niewielka, niezalesiona wyspa to prawdziwa gratka dla amatorów samotności. Jednocześnie znajduje się na tyle blisko Manhattanu, że nie będzie problemu z wyskoczeniem na małe zakupy.

Wyspa została wystawiona na sprzedaż za 13 mln dolarów czyli ponad 50 mln złotych.

Columbia Island znajduje się na wysokości miejscowości New Rochelle w hrabstwie Westchester. To niewielka, skalista wyspa o powierzchni nieco powyżej 20 tys. metrów kwadratowych. Ma własną niewielką plażę, która znika podczas przypływu, 4-metrowej wysokości falochron, przystań oraz duży dom o powierzchni około 530 metrów kwadratowych.

Cała przestrzeń mieszkalna jest na jednym poziomie: duża i nowoczesna kuchnia, jadalnia, salon, pokój telewizyjny, cztery sypialnie i dwie łazienki.

Wyspa jest w zasadzie samowystarczalna energetycznie. Na dachu są zainstalowane panele fotowoltaiczne, jest też generator zasilany dieslem, filtr wody tzw. odwróconej osmozy, system do odsalania wody morskiej. Jest też system kanalizacji połączony oraz system ogrzewania z bojlerami z ciepłą woda i ogrzewaniem podłogowym w całym domu. Wyspa jest na tyle wysoka, że nie zagrażają jej podtopienia i przypływy, a dom ze wszystkich stron otoczony jest tarasem.

Żeby dostać się na ląd wystarczy siedem minut łodzią  do New Rochelle, a stamtąd kursują pociągi na stację Grand Central Terminal na Manhattanie. Podróż pociągiem trwa niecałe 30 minut.

Kiedyś wyspa nazywała się Little Pea Island i należała wraz z sąsiednią Pea Island do rodziny Iselin - znanych nowojorskich finansistów, deweloperów i przemysłowców, właścicieli domu bankowego Adrian Iselin & Co. Iselinowie mieli posiadłość All View w miejscowości New Rochelle - na prywatnym półwyspie z widokiem na cieśninę Long Island.

Od lat 40. do lat 60. zeszłego wieku wyspa należała do rozgłośni CBS, która wybudowała na niej maszt z nadajnikami radiowo-telewizyjnymi.

Od 2007 roku właścicielem wyspy jest Al Sutton, lekarz, aktor, pisarz i nowojorski deweloper, który na stałe mieszka na Manhattanie. Pięć lat temu kupił za 450 tys. dolarów sąsiednią Pea Island, by - ja powiedział "Mansion Global" nie zyskać nowych hałaśliwych sąsiadów. Wcześniej na większej wyspie był klub jachtowy.

Sutton wydał na remont domu, infrastrukturę i oczyszczenie wyspy ponad 8 mln dolarów. Budynek był niemal ruiną kiedy go kupował.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA