fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Za granicą

Zabytkowa, średniowieczna chata na sprzedaż. Bardzo tanio

michaelgraham.co.uk/materiały
Chata znajduje się we wsi Ludgershall w Buckinghamshire. The Hovel jest najstarszą zachowaną siedzibą średniowieczną dla pracowników rolnych.

Chata została wspomniana w XI-wiecznej Domesday Book - katastrze gruntowym, sporządzonym na żądanie Wilhelma Zdobywcy w podbitej przez niego Anglii. Budynek stał na terenie posiadłości należącej do jednego z zaufanych lordów króla Wilhelma - Geoffreya de Montbray, biskupa Coutances.

Większość tego typu chat została zniszczona w czasach dynastii Tudorów, by zrobić miejsce pod bardziej nowoczesne i obszerniejsze domy. Ostatecznie resztę wyburzono w XVII wieku. Prawdopodobnie chata w Ludgershall jest ostatnią tego typu w całej Wielkiej Brytanii.

The Hovel wystawiono na sprzedaż za 400 tys. funtów czyli za nieco ponad 1,9 mln złotych.

Chata jest naprawdę niewielka. Ma niespełna 40 metrów kwadratowych powierzchni, dwie sypialnie, niewielki salon, nowoczesną kuchnię oraz zmodernizowana łazienkę z wanną i prysznicem.

Do tego w dość sporym ogrodzie o powierzchni 930 metrów kwadratowych jest tzw. domek letni o powierzchni nieco ponad 14 metrów kwadratowych - bez łazienki i części kuchennej.

Pierwotnie The Hovel była dwuizbowa, ale z czasem została rozbudowana do obecnego kształtu, poprzez dodanie kuchni, łazienki i największej sypialni. W salonie jest kamienno-ceglany kominek ze stalowym wkładem, a niektóre okna są oryginalne, z drewnianym obramowaniem. Chata jest niestety raczej dla niższych osób. W najwyższym miejscu sufit jest na poziomie niespełna 1,9 metrów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA