fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Za granicą

Garaż Rockefellerów na sprzedaż. Cena zwala z nóg

materiały
Prawie 72 mln złotych trzeba zapłacić za były garaż należący do Johna D. Rockefellera Jr. - jednego z najbogatszych ludzi w USA.

Dom został wystawiony na sprzedaż za 18,95 mln dolarów.

Budynek przy 163 East 70th Street na Upper East Side na Manhattanie został wybudowany w 1902 roku w stylu neoklasycystycznym, według projektu architekta CPH Gilbert, na zamówienie Julesa Bache, bankiera i kolekcjonera sztuki, który w testamencie zapisał ponad 50 dzieł sztuki nowojorskiemu Metropolitan Museum of Art.

Trzypiętrowy budynek była na początku powozownią ze stajniami dla koni bankiera. Była to największa i najwspanialsza powozownia w Nowym Jorku na początku XX wieku. Nad stajniami były kwatery dla stajennych Julesa Bache.

Budynek, który ma niecałe 8 metrów szerokości, w 1944 roku kupił John D. Rockefeller, Jr., który przekształcił budynek w prywatny garaż z myjnią oraz pomieszczeniami mieszkalnymi dla szoferów na najwyższych pietrach.

W latach 70. zeszłego wieku Rockefellerowie postanowili sprzedać garaż młodemu ale znanemu dermatologowi Jay'owi Barnettowi, który przebudował nieruchomość, tak że na parterze stworzył klinikę a na wyższych piętrach dom dla swojej rodziny. Nowy właściciel dobudował także piwnicę w której stworzył laboratorium.

Zachowano pierwotną  klasycystyczna fasadę, ale całe wnętrze budynku gruntownie zmieniono, zaczynając od likwidacji starej rampy dla koni i dobudowując nowoczesne spiralne schody nad którymi zbudowano przeszklony sufit.

W domu o powierzchni niemal 700 metrów kwadratowych są cztery sypialnie, 3 łazienki i jedna toaleta, nowoczesna kuchnia, jadalnia, salon i biblioteka z kominkiem.

Na parterze wciąż są pomieszczenia dawnej kliniki dermatologicznej z osobneym wejściem do poczekalni. Jest też wysoki garaż, który można rozbudować. Budynek ma też windę kursującą między wszystkimi piętrami.

Na dachu budynku jest taras widokowy z przeszklonym atrium i toaletą.

Dom wystawiły na sprzedaż dzieci dr Barnetta, który zmarł jesienią 2018 roku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA