fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wynajem

Wynajmują turystom, przez co dla mieszkańców brakuje lokali

Fotorzepa/ Marek Obremski
W Europie brakuje mieszkań o umiarkowanych czynszach. Problem ma rozwiązać inicjatywa obywatelska. By była realizowana, potrzebny jest milion podpisów.

Łatwiejszy dostęp do mieszkań komunalnych oraz ich przystępność cenowa, lepszy dostęp do środków unijnych dla deweloperów społecznych, uregulowanie zasad wynajmu krótkoterminowego – to tyko niektóre postulaty inicjatywy Mieszkania dla wszystkich, pod którą w całej Unii Europejskiej trwa zbieranie podpisów.

Fundacja Habitat for Humanity Poland wspiera w Polsce Europejską Inicjatywę Obywatelską Housing for All (Mieszkania dla wszystkich), zachęcając do podpisywania deklaracji poparcia.

– Jeśli do marca 2020 roku zostanie zebrany milion podpisów, Komisja Europejska będzie musiała przedstawić swoje wnioski dotyczące inicjatywy oraz informacje na temat ewentualnych działań, które zamierza podjąć. Ponadto organizatorzy będą mogli przedstawić swoje postulaty Parlamentowi Europejskiemu – wyjaśnia Katarzyna Przybylska z Habitat Poland.

Ta ogólnoeuropejska inicjatywa powstała w odpowiedzi na konkretne wyzwania, przed którymi stają kraje UE, żeby zapewnić swoim mieszkańcom godne warunki do życia.

– W Europie od dłuższego czasu trwa kryzys mieszkaniowy. Jak wynika ze statystyk, 53 mln mieszkańców UE przeznacza na zaspokojenie swoich potrzeb mieszkaniowych ponad 40 proc. dochodów. W europejskich miastach brakuje mieszkań o umiarkowanych czynszach. Ludzie są zmuszeni wyprowadzać się poza miasta, żeby obniżyć koszty, przez co coraz więcej czasu spędzają na dojeżdżanie do pracy czy szkoły. Ponadto koszty mieszkaniowe rosną w EU szybciej niż dochody – wylicza Katarzyna Przybylska z Fundacji Habitat for Humanity Poland.

Statystyki potwierdzają, że Polska także wpisuje się w ten trudny trend. Świadczy o tym choćby skala przeludnienia, z którym się zmagamy. Ponad 40 proc. Polaków żyje w zbyt ciasnych domach i mieszkaniach, co plasuje nas pod tym względem na piątym miejscu w Unii Europejskiej.

– Dotychczas nie wprowadzono w naszym kraju systemowego rozwiązania problemów mieszkaniowych. Przede wszystkim brak jest rozwiązań dla osób z tzw. „luki czynszowej". Chodzi o osoby o zbyt wysokich dochodach, aby otrzymać pomoc w postaci mieszkania komunalnego, a jednocześnie zbyt niskich, by mogły sobie pozwolić finansowo na najem komercyjny lub zakup mieszkania odpowiadającego ich potrzebom. Choć pojawiają się programy mające ułatwić dostęp do mieszkań, to nie będąc rozwiązaniami kompleksowymi dotychczas nie przyczyniły się do znaczącej poprawy sytuacji – wyjaśnia Magdalena Ruszkowska-Cieślak, prezeska Habitat for Humanity Poland.

Autorzy inicjatywy postulują , żeby deweloperzy społeczni mieli lepszy dostęp do środków unijnych. Proponuje się wprowadzenie nowego funduszu, z którego gminy i inwestorzy non-profit mogliby otrzymać wsparcie finansowe na budowę nowych mieszkań. Konieczne jest również uregulowanie zasad najmu krótkoterminowego.

– Obecnie w miastach takich jak Barcelona i Londyn brakuje tanich mieszkań na wynajem długoterminowy, bo właściciele wolą wynajmować swoje mieszkania turystom. Polsce nie jest to jeszcze aż tak duży problem, ale sytuacja dynamicznie się zmienia – zaznacza Katarzyna Przybylska.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA