fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wynajem

Tanie lokum dla żaka

metrohouse
Co i za ile uda się wynająć tuż przed rozpoczęciem roku akademickiego.

Stawki najmu mieszkań w miastach akademickich przeanalizowała sieciowa agencja Metrohouse. - Studenci często wynajmują mieszkania dwupokojowe, które pozwalają na zamieszkanie parze, ewentualnie dwóm lub trzem znajomym - mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. - Jako że różnice w cenach pomiędzy kawalerką a mieszkaniem dwupokojowym bywają naprawdę niewielkie, to studenci właśnie preferują takie lokale.

Do porównania Metrohouse przyjęło standardowe mieszkanie dwupokojowe o powierzchni ok. 38-44 mkw., umeblowane, z przynajmniej podstawowym wyposażeniem. Podane ceny obejmują czynsz dla właściciela mieszkania, opłaty do wspólnoty czy spółdzielni. Trzeba jeszcze doliczyć opłaty licznikowe.

- Jak można się było spodziewać, najdrożej jest w Warszawie, gdzie za dwupokojowe mieszkanie student musi zapłacić średnio 2,3 tys. zł miesięcznie - młwi Marcin Jańczuk. - Oczywiście, znajdziemy też tańsze lokale, nawet po 1,6-1,7 tys. zł, jednak są to lokale na obrzeżach miasta, co dla studenta oznacza dłuższe dojazdy na uczelnię, więc nie są to oferty, które cieszą się wyjątkową popularnością. Inną grupą mieszkań, które można znaleźć poniżej średniej rynkowej są mieszkania bez mebli, czy o niższym standardzie. Tylko od portfela studenta zależy, czy jest w stanie zaakceptować taką ofertę, która wymaga doinwestowania. Oferta na stołecznym rynku jest jednak tak szeroka, że nawet mimo zbliżającego się roku akademickiego, można spokojnie znaleźć dobre lokale.

Drogo też jest w Gdańsku. - Za dwa pokoje zapłacimy średnio 2,1 tys. zł. W przypadku Trójmiasta mamy do czynienia z dość specyficzną sytuacją, kiedy właściciele w roku akademickim wynajmują mieszkania studentom, podczas gdy w sezonie wakacyjnym mieszkania trafiają na rynek najmu krótkoterminowego - mówi Marcin Jańczuk. - Wysyp mieszkań deweloperskich w ostatnich latach sprawił, że znacznie poprawił się standard lokali na wynajem, przez co właściciele, mimo dużej konkurencji, dość mocno w ostatnich latach wywindowali ceny wynajmu.

Trzecie miejsce w zestawieniu zajmuje Wrocław. - Choć średnia stawka wynajmu nie przekracza 2 tys. zł, to jest to trzecia po Warszawie i Gdańsku lokalizacja pod względem cen za wynajem mieszkania - mówi ekspert Metrohouse. - Nieco taniej jest w Krakowie, gdzie dwa pokoje wynajmiemy średnio za 1,8 tys. zł. Grupą miast o zbliżonych cenach (średnio po 1,6 tys. zł) są Katowice, Lublin i Poznań.

Kolejne w zestawieniu trzy miasta, czyli Łódź, Rzeszów i Olsztyn dają nam możliwość wynajmu średnio za 1,5 tys. zł. Jednak nie są to najtańsze lokalizacje. Taniej wynajmiemy mieszkanie w Białymstoku, Bydgoszczy, Toruniu i Zielonej Górze.

Średnie czynsze za mieszkania, w zł miesięcznie:

Warszawa 2300

Gdańsk 2100

Wrocław 1900

Kraków 1800

Katowice 1600

Lublin 1600

Poznań 1600

Łódź 1500

Rzeszów 1500

Olsztyn 1500

Białystok 1400

Bydgoszcz 1300

Toruń 1300

Zielona Góra 1200

Źródło: Metrohouse

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA