fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojna w Syrii

Trump: Turcja i Kurdowie musieli walczyć "jak dwoje dzieci"

AFP
Prezydent USA Donald Trump powiedział, że zezwolił siłom tureckim i kurdyjskim na śmiertelną wymianę ognia, ponieważ obie strony były jak małe dzieci, które musiały ze sobą walczyć.

- To, co zrobiłem, było niekonwencjonalne. Powiedziałem, że będą musieli walczyć - powiedział amerykański prezydent na spotkaniu z wyborami w Teksasie.

- Jak dwoje dzieci, musisz pozwolić im walczyć, a potem ich rozdzielić. Walczyli przez kilka dni i to było dość zaciekłe - dodał Trump.

Prezydent USA wywołał tygodniową turecką ofensywę przeciwko Kurdom, wycofując wojska amerykańskie z północno-wschodniej Syrii.

Zginęło ponad 500 osób, w tym dziesiątki cywilów, głównie po stronie kurdyjskiej, a 300 tys. cywilów zostało przesiedlonych w Syrii - jak podaje Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Trump podkreślił, że "ani jedna kropla amerykańskiej krwi" nie została przelana.

Wczoraj Turcja, po rozmowach z wiceprezydentem Mikem Pencem, zgodziła się zawiesić ofensywę i zakończyć atak, jeśli siły kurdyjskie wycofają się ze strefy bezpieczeństwa wzdłuż granicy. Tymczasowe zawieszenie broni ma potrwać pięć dni.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA