fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Węgiel

Kopalnia Knurów-Szczygłowice zwiększy udział węgla koksowego w produkcji do 80 proc.

Za dwa lata należąca do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalnia Knurów-Szczygłowice ma zwiększyć udział węgla koksowego w produkcji do 80 proc., wobec 55 proc. obecnie.

Stanie się też producentem węgla koksowego typu hard, osiągającego - ze względu na jakość - najwyższe ceny.

Osiągnięciu zakładanych parametrów ma służyć m.in. kompleksowa modernizacja zakładów przeróbki węgla w kopalni Knurów-Szczygłowice. W piątek JSW przedstawiła szczegóły tej inwestycji. Wcześniej, w środę, spółka podpisała umowę na modernizację zakładu przeróbczego w innej swojej kopalni - Budryk, kosztem 132,3 mln zł. Tam również chodzi o zwiększenie udziału w produkcji wysokiej jakości węgla koksowego.

- W zakładach przeróbczych ruszają pierwsze inwestycje, dzięki którym Jastrzębska Spółka Węglowa będzie produkowała więcej węgla koksowego wysokiej jakości. Takie są założenia programu restrukturyzacji oraz opracowywanej aktualnie strategii na lata 2018-2030. W najbliższych kilku latach produkcja węgla koksowego w kopalniach JSW ma osiągnąć poziom 85 proc. ogólnej produkcji (wobec ok. 70 proc. obecnie - PAP). Aby tego dokonać, musimy sporo zainwestować, przede wszystkim w zakłady przeróbcze w kopalni Budryk i w obu ruchach kopalni Knurów-Szczygłowice - wyjaśniła w piątek rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer.

Większość przedsięwzięć inwestycyjnych jest na etapie przetargów i przygotowania dokumentacji technicznej, jednak w ruchu Knurów rozpoczęto już pierwsze roboty przy budowie tzw. zagęszczacza lamelowego. To ogromny, betonowy obiekt o średnicy 12 metrów, który jest niezbędny w technologii wzbogacania węgla. "To początek ogromu prac modernizacyjnych w ruchu Knurów, który już wkrótce zamieni się w plac budowy. Podobnie będzie w ruchu Szczygłowice oraz w kopalni Budryk" - zapowiedziała rzeczniczka.

Łącznie w obu częściach (tzw. ruchach) kopalni Knurów-Szczygłowice zaplanowano wiele inwestycji służących wzrostowi udziału węgla koksowego w produkcji kopalni. Chodzi m.in. o pełne zamknięcie obiegów wodno-mułowych (tzw. płuczka, której poddawany jest węgiel) i zwiększenie wydajności węzłów technologicznych. Realizowane będą zadania nastawione głównie na modernizację obiegów wodno-mułowych, poprzez montaż nowoczesnych, wysokowydajnych pras filtracyjnych, a także maszyn wzbogacających, jak osadzarki czy flotowniki.

Obecnie kopalnia Knurów-Szczygłowice produkuje ok. 55 proc. węgla koksowego. Po zakończeniu inwestycji ten rodzaj węgla ma stanowić ok. 80 proc. całej produkcji. Efekty inwestycji pojawią się w 2019, kiedy kopalnia ma rozpocząć produkcję węgla koksowego typu hard (najwyższego gatunku) oraz zanotować wzrost produkcji do 4 mln ton rocznie.

Inwestycje zaplanowano również w kopalni Budryk w Ornontowicach, która dziś produkuje przede wszystkim węgiel energetyczny dla elektrowni i elektrociepłowni, a w mniejszym stopniu węgiel koksowy. Aby znacząco zwiększyć udział dobrego jakościowo węgla koksowego, od kilku lat prowadzone są prace związane z budową poziomu 1290 m - będzie to najgłębiej położony poziom wydobywczy w polskim górnictwie.

- Celem inwestycji jest udostępnienie i zagospodarowanie ok. 167 mln ton węgla koksowego, zalegającego pomiędzy poziomami 1050 a 1290 m. Dzięki udostępnieniu zasobów zalegających poniżej poziomu 1050, kopalnia Budryk będzie mogła prowadzić wydobycie do 2077 r. - wyjaśniła Jabłońska-Bajer.

Budowa nowego poziomu w Budryku obejmuje pogłębienie szybu oraz budowę wyrobisk górniczych, a także stworzenie niezależnego systemu transportowego dla węgla koksowego typu hard oraz rozbudowę zakładu przeróbki mechanicznej węgla pod kątem niezależnego wzbogacania węgli koksowych najwyższej jakości. Efektem inwestycji ma być wzrost udziału węgla koksowego w produkcji z 35 do 59 proc. Rozpoczęcie produkcji węgla typu 35 w kopalni Budryk planowane jest, podobnie jak w kopalni Knurów-Szczygłowice, w 2019 r.

Według wcześniejszych informacji, modernizacja zakładów przeróbczych w kopalniach Budryk i Knurów-Szczygłowice należy do tegorocznych priorytetów inwestycyjnych JSW. Ponadto w kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie są kontynuowane prace udostępniające do eksploatacji węgiel z pola Bzie-Dębina Zachód, która ma rozpocząć się w 2018 r.

W ub. roku grupa JSW wydała na inwestycje 777,7 mln zł, wobec 859,3 mln zł rok wcześniej. Tegoroczne inwestycje grupy JSW - jak informował w marcu pełniący obowiązki prezesa spółki Daniel Ozon - mają być finansowane zarówno ze środków wypracowywanych przez grupę (ok. 896,5 mln zł), jak i pozyskanych ze źródeł zewnętrznych - w minionym roku grupa uzyskała 721,8 mln zł ze sprzedaży aktywów, 300 mln zł z obligacji objętych przez Towarzystwo Finansowe Silesia oraz 290 mln zł z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorstw.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA