Jan Śpiewak odpowiadał na Twitterze czytelnikom "Rzeczpospolitej"

Czytelnicy „Rzeczpospolitej" zadawali na Twitterze pytania Janowi Śpiewakowi, kandydatowi na prezydenta Warszawy. Publikujemy uzupełnioną i poszerzoną wersję rozmowy z kandydatem koalicji Partii Razem, Zielonych, Inicjatywy Polskiej i stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa.

Publikacja: 22.07.2018 20:38

Jan Śpiewak odpowiadał na Twitterze czytelnikom "Rzeczpospolitej"

Foto: Fotorzepa/ Michał Kolanko

Dlaczego startuje pan z tak wyrazistą partią polityczną jak Razem?

Jan Śpiewak: Z Razem łączą mnie wartości. Stoimy po stronie słabszych, tych, którzy nie potrafią sami walczyć o swoje interesy. Chcemy naprawy państwa polskiego i zakończenia plemiennego sporu, który rozsadza nasze społeczeństwo.

Czy to oznacza wsparcie tylko dla lewicowego elektoratu ?

Oczywiście, że nie. Wywodzę się z ruchów miejskich, które podchodzą do planowania miasta w sposób pragmatyczny. Wszyscy chcemy żyć w bezpiecznym i czystym mieście.

O czym będzie pan mówił w kampanii?

O prawie warszawiaków do decydowania o mieście. O tym, czy wygrają partyjne interesy, czy wygrają potrzeby mieszkańców. Chcę miasta dla ludzi, nie partii politycznych, które bez żadnej żenady wysyłają do boju o stanowisko prezydenta stolicy posłów z Krakowa i z Opola.

Dlaczego w ostatnich dniach mocno zaatakował pan Patryka Jakiego?

Patryk Jaki stroi się w piórka szeryfa, ale nie chce wyjaśnić roli osób związanych z PiS-em w aferze reprywatyzacyjnej. Ten układ jest ekumeniczny – bez udziału i cichego przyzwolenia ze strony PiS-u afera nie mogłaby przecież trwać dwie dekady.

Dlaczego pana zdaniem przed komisją weryfikacyjną nie stanęli jeszcze Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik?

Wąsik był liderem PiS-u w Warszawie, człowiekiem służb specjalnych. Wąsik – podobnie jak Hanna Gronkiewicz-Waltz – albo jest skrajnie niekompetentny, albo przymykał oko na korupcję. W obu wypadkach powinien zniknąć z życia publicznego. Jaki obawia się tego przesłuchania. Mogłoby to pokazać, że PiS jest także umoczony w aferę.

Co jest teraz fundamentalną sprawą dla Warszawy?

Odzyskanie kontroli przez mieszkańców. Dzisiaj o mieście decydują partyjni bonzowie i deweloperzy. Efektem jest korupcja, postępujący chaos przestrzenny, smog i korki. Warszawa musi się rozwijać w harmonijny sposób zgodnie z interesami mieszkańców.

Czy pana program Mieszkania 50K ma być realizowany we wszystkich dzielnicach?

Warszawa posiada grunty w każdej dzielnicy. Wprowadzimy zakaz sprzedaży miejskich gruntów deweloperom, będziemy uzupełniać istniejącą zabudowę i tworzyć nowe osiedla. Postaramy się, by w każdej dzielnicy powstało kilkaset mieszkań.

Jak budować 7-, 8-piętrowe domy za 2,7 tys. zł za mkw., skoro dziś w Warszawie ceny dochodzą do 14 tys.?

Jest życie poza deweloperami. Cena budowy mieszkań bez ceny zakupu gruntu według naszych analiz i NBP wynosi do 3 tys. zł/mkw. Cały program będzie kosztował między 5 a 7 mld zł. Sfinansujemy go poprzez zwiększenie dochodów miasta z jego majątku, uszczelnienie luki PIT i niskooprocentowanych kredytów z BGK i EBI.

Praktyka pokazuje że ludzie wybierają prezydentów którzy dużo mówią o biznesie i pracy, i mają jakiś jeden projekt socjalny. Czy zacznie pan mówić o biznesie?

Zaproponujemy biznesowi jasne i uczciwe zasady prowadzenia działalności. Pracownicy korporacji też chcą mieć parki. Wszyscy chcą mieć czyste powietrze, więcej czasu dla rodziny więcej pieniędzy w portfelu. Warszawa jest za droga i zbyt czasochłonna.

Co pan zrobi z bonifikatą na wykup mieszkania komunalnego przez długoletniego najemcę (np. 36 lat)? Czy takie uwłaszczenie przez najemcę na majątku miasta jest zasadne?

Wykupy mieszkań z bonifikatą zablokował ratusz blisko dekadę temu. Umożliwiło to działalność mafii reprywatyzacyjnej. Uważam , że to jest kwestia bezpieczeństwa i praw nabytych. Ci, którzy mieli prawo wówczas te mieszkania wykupić, powinni mieć te prawo i dzisiaj. Bonifikata powinna być uzależniona od długości najmu. Ale to jest moje zdanie, a nie całego porozumienia.

Jaka jest pana wizja planowania przestrzennego po wejściu w życie ustawy o mieszkalnictwie, zwanej Lex Deweloper?

Miasto powinno pokryć się planami i radykalnie zwiększyć wydatki na planowanie przestrzenne. Przywrócę funkcję głównego architekta miasta, każdy wniosek na wydanie pozwolenia na budowę będzie dostępny w Internecie. Będziemy lobbować za zmianą prawa w parlamencie.

Co znaczy dla pana i pana programu średnio zarabiający warszawiak?

Warszawiak, który zarabia w okolicach średniej pensji w Warszawie. Mnóstwo warszawiaków wydaje połowę dochodów na wynajem, bądź spłatę kredytu. Chcemy tym ludziom dać alternatywę i sprawić, by zostało im więcej pieniędzy w kieszeni. Dlatego proponujemy długoterminowy wynajem za 1400 miesięcznie.

Jaki jest pana pomysł na walkę ze smogiem?

Chcemy zlikwidować wszystkie piece węglowe na terenie Warszawy. Problem smogu i korków związany jest z tym, że do Warszawy wjeżdża codziennie 500 tys. samochodów. Ograniczymy tę liczbę. Będziemy rozbudowywać linie tramwajowe i połączenia między dzielnicami.

A ma pan ofertę dla kierowców?

Budowa parkingów podziemnych – na pewno pod placem Konstytucji, Trzech Krzyży i placem Bankowym. Wprowadzenie priorytetu parkingowego dla mieszkańców stolicy. Dokończenie budowy obwodnicy śródmiejskiej.

Taxi czy Uber?

Taxi. Jestem za uczciwą konkurencją. Wszystko jest dla ludzi, jednak Uber powinien podlegać większej kontroli.

Jakie doświadczenie zawodowe najbardziej się panu przyda w rządzeniu Warszawą?

Stworzyłem dwa najważniejsze ruchy miejskie w stolicy. Jestem socjologiem miasta i zawodowo zajmuję się sprawami takimi jak rewitalizacja i gentryfikacja.

„Tweet up" odbył się 19 lipca

Opracował Michał Kolanko

Dlaczego startuje pan z tak wyrazistą partią polityczną jak Razem?

Jan Śpiewak: Z Razem łączą mnie wartości. Stoimy po stronie słabszych, tych, którzy nie potrafią sami walczyć o swoje interesy. Chcemy naprawy państwa polskiego i zakończenia plemiennego sporu, który rozsadza nasze społeczeństwo.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Wydarzenia
Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Wydarzenia
Żurek, bigos, gęś czy kaczka – w lokalach w całym kraju rusza Tydzień Kuchni Polskiej