To okazja do obejrzenia niezwykłej wystawy, ale także udziału w koncertach, performansach, rejsach po rzece.

Wystawa opowiada o różnych wcieleniach Syren w sztuce, prezentując 150 prac polskich i zagranicznych artystów; o jej mitologii i tożsamości. Najstarszy pokazany wizerunek syreny namalowany został na antycznej amforze z VI wieku n.e. i przedstawia syreny jako pół- kobiety, pół-ptaki. Bezpośrednio do klasycznego mitu Odyseusza odwołuje się XX-wieczny wielkoformatowy obraz Bernarda Buffeta, inspirowany scenę, opisaną w „Odysei” Homera.. Jest też mnóstwo wcieleń warszawskiej Syreny, bo jej wizerunek zmieniał się w ciągu wieków Zobaczyć można też syreny symbolistów, surrealistów oraz te tworzone przez współczesnych artystów. Na specjalne oprowadzanie po wystawie MSN zaprasza w piątek o godz. 20, w sobotę od 11 do 20 (oprowadzanie anglojęzyczne o godz. 14), a w niedziele od 11 do 18.

W piątek o godz. 21 wideoperformans „Abisal/Tonal” z muzyką na żywo w wykonaniu kompozytorki, instrumentalistki i artystki wizualnej Anny Zaradny zainauguruje działanie Muzeum w nowej przestrzeni koncertowej. Organicznym brzmieniom syntezatorów analogowych, muzyki elektronicznej i przetworzonego kobiecego głosu będą towarzyszyć pionierskie filmy z lat 20. i 30., nakręcone przez francuskiego biologa i autora cykli przyrodniczych Jeana Painlevy.

W sobotę oprócz zwiedzania i warsztatów dla dzieci w ramach akcji „Poznaj syreny” w programie znajdą się performansy: „Federico”Alexa Baczyńskiego (godz. 11-18) oraz „Performans oceaniczny”, podsumowujący cykl warsztatów z improwizacji wokalnej dla kobiet (godz. 18). Na „Syreni” śpiew złożą się pieśni w języku polskim, ukraińskim i białoruskim. Od godz. 20. w kawiarni Muzeum do tańca grać będą DJ VVICKY (Berlin/Porto) i DJ Facheroia (Warszawa/Krym).

W niedzielę artystki Agnieszka Brzeżańska i Ewa Ciepielewska rozpoczną akcję „Flow” (Przepływ) performansem na łodziach (cz. 1 godz. 13-14, cz. 2 godz. 19, Bulwary Wiślane na wysokości amfiteatru) z udziałem muzyków, performerów, wodniaków i adeptów dalekowschodnich sztuk walki. W programie jest także rejs po Wiśle i nauka tańca na deskach. A wieczorem w amfiteatrze koncert z plejadą gwiazd rodzimego folku, zaproszonych przez fundację Wszystkie Mazurki Świata.