fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W kancelariach

Wolf Theiss: globalne fundusze nieruchomości coraz bardziej interesują się Europą Środkową

Atrakcyjne stopy zwrotu i perspektywy dynamicznego rozwoju rynków nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej przyciągają coraz więcej globalnych funduszy, uważają eksperci kancelarii prawnej Wolf Theiss uczestniczący w konferencji Europe GRI 2019 w Paryżu.
– Z rozmów jakie prowadziliśmy podczas konferencji wyraźnie widać, że największe kraje regionu, a w szczególności Polska, pozostaną w centrum uwagi globalnych funduszy. Inwestorzy oczekują, że ceny nieruchomości będą dalej rosnąć, powoli zbliżając się do poziomów w Europie Zachodniej – powiedział Tomasz Stasiak, Partner Współzarządzający i szef praktyki nieruchomości w warszawskim biurze Wolf Theiss.
Konferencja, która w ubiegłym tygodniu zgromadziła czołowych inwestorów rynku nieruchomości, deweloperów i przedstawicieli banków, jest jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń w branży w Europie.
Region od ponad dekady cieszy się zainteresowaniem zagranicznych funduszy oraz deweloperów za sprawą stabilnego rozwoju gospodarczego i spadających stóp procentowych. Jak wynika z wyliczeń firmy doradczej JLL, łączna wartość inwestycji w nieruchomości w tej części Europy w ubiegłym roku osiągnęła rekordowy poziom €13,3 mld. W pierwszej połowie tego roku wartość transakcji wyniosła €5,47 mld, z czego na Polskę przypadła niemal połowa tej kwoty.
– Dynamiczny rozwój rynku nieruchomości w regionie to splot wielu pozytywnych czynników - silnego wzrostu gospodarczego, atrakcyjnych stóp zwrotów, jak również niskich stóp procentowych – powiedział Stasiak.
Jednym z najszybciej rozwijających się segmentów branży nieruchomości jest rynek biurowy dzięki rosnącemu zainteresowaniu międzynarodowych firm otwieraniem centrów usług biznesowych. Jak wynika z danych Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych, już ponad 900 firm, zachęconych niższymi kosztami pracy i dostępem do wysoko wykwalifikowanej kadry, otworzyło w Polsce swoje centra usług. W sektorze pracuje niemal 310.000 osób.
– Wiele globalnych funduszy postrzega kraje regionu jako doskonałą bramę do wejścia na europejski rynek nieruchomości – powiedział Stasiak. – Stopy zwrotu są tu wyższe niż w zachodniej części Europy i można oczekiwać ich dalszej kompresji.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA