fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Polityka prorodzinna Victora Orbána: spłata kredytu i dotacja na auto

Bloomberg
Preferencyjne kredyty spłacane przez rząd, dotacja na rodzinny samochód i zwolnienia podatkowe mają zachęcić do posiadania trójki dzieci.

Viktor Orbán ogłosił w weekend program zmian socjalnych, które mają wejść w życie już od 2020 r. Przewidują one spore dofinansowania dla Węgrów, którzy zdecydują się na zawarcie związku małżeńskiego i posiadanie dzieci.

Pierwszy z pomysłów dotyczy preferencyjnego kredytu na 10 mln forintów (około 136 tys. zł) dla kobiet przed 40. rokiem życia, które zdecydują się na zawarcie związku małżeńskiego. Po urodzeniu pierwszego dziecka spłata kredytu miałaby zostać zawieszona na trzy lata. Po urodzeniu drugiego kolejnemu trzyletniemu okresowi zawieszenia spłaty ma towarzyszyć redukcja 1/3 zadłużenia. Po urodzeniu trzeciego dziecka kredyt ma zostać całkowicie umorzony.

Węgierski rząd chce też ulżyć rodzicom w spłacaniu kredytów hipotecznych. Po zmianach po urodzeniu drugiego dziecka państwo przejmie 1 mln forintów (13,6 tys. zł) długu, a po urodzeniu trzeciego dalsze 4 mln forintów (54,4 tys. zł).

Kolejną formą wsparcia rodzin wielodzietnych będzie bezzwrotna dotacja w wysokości 2,5 mln forintów (34 tys. zł) na zakup co najmniej siedmioosobowego samochodu. Z dotacji skorzystają rodziny posiadające trójkę i więcej dzieci. Z kolei kobieta, która urodzi czwórkę dzieci, będzie mogła skorzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego od swoich zarobków, dopóki pracuje.

Viktor Orbán zapowiedział też wybudowanie 21 tys. nowych żłobków, z czego pierwsze 10 tys. ma powstać jeszcze w tym roku.

– Nowy program zwiększy i tak wysokie wydatki socjalne na Węgrzech, wynoszące około 4,5 proc. tamtejszego PKB – komentuje Veronika Jóźwiak z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. – Trzeba jednak zwrócić uwagę, że większość pomysłów na zmiany dotyczy wyłącznie kobiet i ma wpłynąć na ich decyzję o posiadaniu dzieci czy rodzeniu kolejnych. Te propozycje praktycznie nie dotyczą rynku pracy i nie stwarzają lepszych warunków do zatrudnienia kobiet ani nie promują większej aktywności mężczyzn w wychowaniu dzieci. Wpisują się za to w politykę migracyjną Węgier, które są niechętne przyjmowaniu imigrantów i uchodźców. Wszystko wskazuje na to, że tamtejszy rząd zamierza walczyć ze spadającą od 35 lat liczbą Węgrów własnymi siłami – podsumowuje.

Warto zwrócić uwagę, że na reformie skorzystają wyłącznie osoby w dobrej sytuacji finansowej, które stać na wzięcie kredytu, w przyszłości umarzalnego częściowo lub całkowicie pod warunkiem urodzenia kolejnych dzieci. Podobnie jest z ulgą podatkową dla kobiet, które wychowują co najmniej czwórkę dzieci. Skorzystają z niej wyłącznie te aktywne zawodowo. Ulga będzie zaś tym większa, im wyższe są zarobki kobiety.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA