fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Belgijski polityk: Verhofstadt uwikłany w Paradise Papers

ALDE Communication [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Flickr
Guy Verhofstadt, przewodniczący grupy ALDE (Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy) w Parlamencie Europejskim, był dyrektorem firmy, która pojawia się w tzw. Paradise Papers - twierdzi lewicowa partia PvdA (Partia Robotnicza Belgii). Jej zdaniem nazwa antwerpskiego przedsiębiorstwa żeglugowego Exmar i jego dyrektora Nicolasa Saverya pojawiły się w Paradise Papers. Od 2010 roku do kwietnia 2016 Verhofstadt, były belgijski premier, był jednym z dyrektorów w Exmar.

- Jako dyrektor holdingu Exmar Verhofstadt otrzymywał 60 tys. euro rocznie. Dlaczego nigdy nie sprzeciwił się mrocznym konstrukcjom offshore spółki zależnej Exmar Offshore Ltd. na Bermudach? Domagamy się, aby PE rozpoczął dochodzenie w sprawie zaangażowania polityków w Paradise Papers - powiedział Peter Mertens, przewodniczący PTB-PvdA.

W zarządzie Exmar znajdował się także Howard Gutman, były ambasador USA w Belgii z czasów prezydentury Baracka Obamy.

Tzw. Paradise Papers wspominają o firmie Exmar Offshore na Bermudach, należącej do grupy Exmar. Nicolas Savyers, prezes Exmar Group, opisał Exmar Offshore jako grupę oddzielnych, ale powiązanych spółek z siedzibą w Houston w Teksasie. Według niego firma z Bermudów prowadzi tylko minimalną działalność i jest "spółką uśpioną".

Peter Mertens z PvdA ocenił, że Verhofstadt "nie może twierdzić, iż nie był świadomy istnienia tej (bermudzkiej - przyp. red.) firmy".

Rzecznik Verhofstadta nazwał te informacje "fałszywymi w najczystszym tego słowa znaczeniu". - Exmar Offshore angażuje się w działania, które są dosłownie "na uboczu" (ang. offshore - przyp. red.), takie jak platformy na morzu, które nie mają nic wspólnego z unikaniem opodatkowania - powiedział.

- PvdA celowo wprowadzania zamieszanie na podstawie wprowadzających w błąd definicji. Co więcej, Verhofstadt opuścił zarząd firmy ponad rok temu - dodał.

Źródło: rp.pl/ politico, ptb.be
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA