fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Uchodźcy

Dramat uchodźców na wyspie Samos

AFP
Obóz na greckiej wyspie Samos zbudowany dla 640 osób musi obecnie pomieścić ponad 3,5 tys. uchodźców. Wśród nich - dziesiątki pozbawionych opieki nieletnich.

Sytuacje uchodźców w obozie na Samos opisuje raport Europejskiego Trybunału Obrachunkowego.

Warunki, w jakich żyją tam ludzie, autorzy raportu nazywają tragicznymi.

Obóz, w którym z założenia mogło przebywać 640 osób, obecnie zapełnia ponadsześciokrotnie większa liczba uchodźców.

Obóz sukcesywnie rozrasta się nielegalnie poza ustalone tereny. Tam powstają baraki, w których już teraz przebywa bez opieki około 80m dzieci, pozbawionych jakiejkolwiek opieki.

Ludzie budują obozowiska w korytach wyschniętych rzek, organizując latryny, które nie spełniają nawet podstawowych warunków higieny, korzystają też z każdego możliwego źródła wody.

Raport wspomina o dziewięciu dziewczynkach, stłoczonych na podłodze w kontenerze o powierzchni 10 m kwadratowych, pozbawionym dostępu do wody i sanitariatów.

Sytuację uchodźców stłoczonych na Samos autorzy raportu oceniają jako krytyczną, zwłaszcza z powodu klęski programu relokacji. Podkreślają, że w chwili kryzysu migracyjnego kraje Unii Europejskiej wyznaczyły sobie za cel relokację 160 tys. imigrantów.

Później państwa UE zgodziły się na rozlokowanie 98 256 osób.

Spośród nich nowe domy znalazło 21 999 uchodźców z Grecji i 12 706 z Włoch, czyli łącznie 34 705 imigrantów.

Raport podkreśla, że jest to wynik splotu kilku czynników. Jednym z nich jest fakt odmówienia przyjęcia uchodźców przez takie kraje jak Czechy, Polska i Węgry. Innym - problemy systemowe. takie jak oczekiwanie od chwili złożenia wniosku do decyzji - w ubiegłym roku takie oczekiwanie uchodźcy trwało średnio 215 dni.

Duża liczba odwołań od decyzji doprowadziła do kolejnego spiętrzenia. Kontrolerzy stwierdzili, ze cała droga wniosku od złożenia, do decyzji i ewentualnego rozpatrzenia odwołania zajęła średnio 4 lata.

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA