fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczenia

Przekształcenia OFE: Reforma emerytalna przesunięta o pół roku

Fotolia
Zarządcy funduszy narzekają, że mają za mało czasu na przygotowanie się do zmian. Tym bardziej że nie znają odpowiednich projektów ustaw.

Nie uda się przeprowadzić przekształcenia otwartych funduszy emerytalnych (OFE) w fundusze inwestycyjne z początkiem 2018 r., jak pierwotnie zapowiadał rząd. O przesunięciu terminu wprowadzenia reformy emerytalnej do 1 lipca 2018 r. poinformował w zeszłym tygodniu wicepremier oraz minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Nowy harmonogram

Wiadomo już, że projekty ustaw zostaną skierowane do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych jeszcze w II kwartale tego roku. Zapowiedział to Tadeusz Kościński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. W IV kwartale projekty przyjąłby rząd i skierował do parlamentu.

Rząd liczy, że powszechne towarzystwa emerytalne (PTE) zarządzające funduszami oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych będą miały wystarczająco dużo czasu na przygotowanie się do reformy.

W oczekiwaniu na konkrety

PTE pozytywnie oceniają przesunięcie terminu wprowadzenia zmian.

– Zaktualizowany harmonogram reformy kapitałowej części systemu emerytalnego pozwala sądzić, że PTE będą dysponowały odpowiednim czasem na przygotowanie się do etapu przekształcenia zapowiedzianego na lipiec przyszłego roku – uważa Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Wprowadzenie wszystkich zmian wymaga jednak więcej czasu. – Przekształcone PTE i OFE będą potrzebowały kolejnych miesięcy na pełne dostosowanie się do nowego reżimu, w ramach którego przyjdzie im działać, co szczegółowo uregulują przepisy przejściowe, jak również na przygotowanie się do wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych – dodaje Rusewicz.

Powszechne towarzystwa emerytalne zauważają, że ciągle nie ma oficjalnego dokumentu, są tylko doniesienia prasowe, zatem nadal nie wiedzą, jakie zmiany będą musiały przeprowadzić. Jak mówi nieoficjalnie przedstawiciel jednego z PTE, to nie jest dobre dla organizacji, klientów ani również pracowników. Nie znając projektów regulacji prawnych, nadal nie można rozpocząć przygotowań do reformy.

– Na obecnym etapie precyzyjne określenie zakresu prac niezbędnych do wdrożenia nowych regulacji jest przedwczesne, bowiem projekty ustaw nie ujrzały jeszcze świata dziennego. Wierzymy w deklaracje rządu, że zarówno ZUS, jak i PTE powinny mieć wystarczająco dużo czasu na dostosowanie się do proponowanych zmian – komentuje Grzegorz Chłopek, prezes Zarządu Nationale-Nederlanden PTE.

Konieczne zmiany

Reforma wpłynie na docelowy kształt systemu emerytalnego. Według zapowiedzi 75 proc. aktywów z OFE ma trafić na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego Polaków (IKZE), a pozostałe 25 proc. zgromadzonych pieniędzy zostanie zapisane na indywidualnych kontach przyszłych emerytów w ZUS i trafi na Fundusz Rezerwy Demograficznej.

Równocześnie trwają prace nad projektem ustawy o powstaniu i funkcjonowaniu pracowniczych planów kapitałowych (PPK). Opcją domyślną ma być objęcie wszystkich pracowników uczestnictwem w PPK, przy zachowaniu prawa do rezygnacji z programu przez pewien czas, co ma zachęcić Polaków do oszczędzania na emeryturę.

– Udane przekształcenie OFE w IKZE jest kluczem do powodzenia PPK. To bowiem zadecyduje, czy Polacy uwierzą w nowy system i będą chcieli do niego wpłacać dodatkowe pieniądze. Działające w nowej formule PTE mogą zaoferować najbardziej atrakcyjne produkty PPK. Jeśli PTE będą mieć za mało czasu na reorganizację, to liczba osób wpłacających do PPK może być znacząco niższa, co zaburzy konkurencję na rynku – uważa Grzegorz Chłopek.

Projektodawcy zakładają wzrost obciążeń przedsiębiorców na fundusz ubezpieczeń społecznych, a mimo że firmy pracują już nad przyszłorocznymi budżetami, ciągle nie znają konkretów planowanej reformy i przyszłorocznych wydatków.

– Im szybciej poznamy szczegółowe rozwiązania, ze strony Ministerstwa Rozwoju, tym większe szanse na ich wdrożenie przez przedsiębiorców – podkreśla Arkadiusz Pączka, zastępca dyrektora generalnego Pracodawców RP.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA