fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczenia

Emerytom najlepiej żyje się w Norwegii

Flickr
Seniorzy nad Wisłą mają gorzej nie tylko od zamożnych Skandynawów. W rankingu wyżej od Polaków stoją także nasi niektórzy sąsiedzi.

Coroczny ranking poziomu życia na emeryturze w 43 krajach świata opublikowała firma inwestycyjna Natixis Global Asset Management. Ranking bazuje na 18 kryteriach, w czterech grupach: sytuacja materialna, finanse emerytów, jakość życia i zdrowie. Składają się one na Global Retirement Index 2017.

Najlepiej żyje się emerytom norweskim, przed Szwajcarami i Islandczykami. Autorzy raportu zwracają uwagę, że w pierwszej dziesiątce aż osiem państw jest z Europy Zachodniej. Zaskoczeniem jest niska pozycja globalnego mocarstwa gospodarczego, czyli Stanów Zjednoczonych. Amerykańscy emeryci pod względem jakości życia ustępują aż 16 innym krajom. Pozycja USA w zestawieniu spada. Obecnie kraj jest na 17. miejscu, rok temu był na 14.

Czech w letnim domu

Polska zajęła z zestawieniu 28. miejsce. Najgorzej została oceniona sytuacja materialna polskich seniorów. Podkreślono niski poziom świadczeń, brak systemu zniżek w opłatach za mieszkania czy media. Nisko został też oceniony poziom zdrowia polskich emerytów i jakość opieki zdrowotnej osób starszych. Najlepiej natomiast wygląda sytuacja na rynku usług finansowych dla seniorów. Tutaj polskie banki i fundusze mają bogatą ofertę pomnażania oszczędności osób starszych.

Lepiej niż w Polsce obywatelom na emeryturze żyje się nie tylko w Skandynawii czy w Europie Zachodniej, ale też po sąsiedzku. W naszej części Europy najwyżej zostali ocenieni Czesi (16. pozycja). Czeski emeryt ma lepsze życie niż amerykański. U Czechów autorzy rankingu docenili szczególnie sytuację materialną i jakość życia osób starszych – posiadanie letnich domów, ulgi w wyjazdach do sanatoriów i na wypoczynek, ulgi transportowe i w dostępie do obiektów kultury.

Lepiej od polskich żyje się też emerytom słowackim i estońskim. Gorzej natomiast mają starsi ludzie we Włoszech, na Węgrzech, Litwie, w Portugalii, Hiszpanii, na Łotwie i Cyprze.

Ciężki los Rosjan

W najtrudniejszej sytuacji ze wszystkich 43 ocenionych krajów są starzy Hindusi. Przedostatnie miejsce zajęła Grecja, gdzie zapaść gospodarki najbardziej uderzyła w ludzi starych.

Źle żyje się także emerytom w Rosji. Federacja z roku na rok traci w notowaniu. Spadają wydatki państwa na ubezpieczenia zdrowotne ludzi starych oraz na opiekę medyczną tej grupy wiekowej. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że Rosja jest krajem o największej liczbie emerytów w stosunku do ogółu społeczeństwa. Liczba emerytów przekroczyła 31 mln ludzi przy 70 mln w wieku produkcyjnym.

Wynika to z faktu, że Rosjanie przechodzą na emeryturę najszybciej w Europie – kobiety mają 55 lat, a mężczyźni – 60. Argumentem za utrzymaniem niskiego wieku emerytalnego był fakt, że Rosjanie żyją też najkrócej z mieszkańców Europy: mężczyźni 62 lata, a kobiety 73 lata. Dla porównania norweski emeryt pracuje do 76. roku życia, a dożywa blisko dziewięćdziesiątki.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA