fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Transport

Trump zrywa umowę pocztową, bo paczki z Chin są za tanie

Bloomberg
Zdaniem Amerykanów przez Światową Unię Pocztową wysyłanie paczek z Chin jest za tanie co jest nieuczciwe, dlatego kraj chce wyjść z organizacji

Światowa Unia Pocztowa (UPU) określa stawki za przesyłki pocztowe na świecie. Chiny są wciąż w grupie państw rozwijających się, dlatego są tam bardzo niskie koszty wysyłki również przesyłkę zagranicznych. Premiuje to tamtejszych sprzedawców, którzy niskim kosztem mogą wysyłać swoje produkty na cały świat. Dzięki temu eksplodowała popularność chińskich serwisów internetowych, przez które nawet mali producenci sprzedają swoje produkty na cały świat.

Amerykanie poinformowali, że rozpoczynają proces opuszczania UPU ponieważ dzięki temu zagraniczni usługodawcy pocztowi mogą korzystać z tanich przesyłek do USA, tworząc nieuczciwą przewagę kosztową nad amerykańskimi firmami.

Amerykanie podkreślają, że ich decyzja nie jest ostateczna i będą próbować osiągnąć w ramach UPU nowe stawki usług pocztowych. Jak podał Guardian według amerykańskich urzędników obecny system pozwala na to, że wysyłka małej przesyłki z Chin do USA jest 40-70 proc. tańsze niż wysyłka w przeciwnym kierunku.

Efekty ruchu teraz trudno jest przewidzieć. Gdyby Amerykanie sami zaczęli ustalać koszty przesyłek, na pewno znacznie by one wzrosły, zwłaszcza z Azji. Nie wiadomo czy odczują to też Europejczycy.

Polscy sprzedawcy też alarmują, że przesyłki z Chin są za tanie, co rodzi nieuczciwą konkurencje stosunku do polskich sprzedawców.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA