fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Transport

Norwegia: ewakuacja 1300 osób ze statku miliardera

AFP
Trwa ewakuacja pasażerów ogromnego wycieczkowca Viking Sky należącego do firmy Viking Cruises założonej przez norweskiego miliardera Torsteina Hagena (jego majątek wg "Forbesa" to 2,4 miliarda dolarów).

Jak informują norweskie i światowe media, w tym m.in. gazeta "Verdens Gang", w wycieczkowcu nastąpiła awaria wszystkich czterech silników. Statek to pływający gigant. Według informacji na stronie armatora zabiera 930 pasażerów (co z załogą daje ok. 1300 osób) ma długość 227 m i szerokość 28 metrów.

W momencie awarii znajdował się w pobliżu zachodniego wybrzeża Norwegii, na morzu panował sztorm. Kiedy bezwładny kolos zaczął dryfować w kierunku skalistego lądu, kapitan nadał sygnał SOS. Zanim nadeszła pomoc mechanikom udało się uruchomić jeden z silników, co pozwoliło zrzucić kotwice około dwa kilometry od brzegu.

W operacji ratunkowej uczestniczą śmigłowce straży przybrzeżnej i kilkanaście okrętów. Pasażerowie ewakuowani są drogą powietrzną do punktu ratunkowego w mieście Molde. Szybką ewakuację utrudnia pogoda. Prędkość wiatru w rejonie gdzie zakotwiczył pływający kolos sięga 38 węzłów (71 km/h), fale mają średnią wysokość 4 metrów. Najwyższe sięgają 8 metrów. To wyklucza użycie do ewakuacji szalup i innego sprzętu pływającego.

Do niedzielnego poranka udało się osadzić na lądzie prawie 400 pasażerów, z których 17 trafiło do szpitala. Załodze udało się uruchomić trzy silniki, ale to za mało, by ruszyć tak wielką jednostkę z miejsca. Statek jest przechylony na jedną stronę, do środka przez wybite szyby dostaje się woda. Pasażerowie, którzy dotarli już na ląd, skarżyli się na chaos na pokładzie i „straszną" podróż śmigłowcami.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA