fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Terroryzm

Szwajcaria: Skazany za chęć wyjazdu do Syrii

AFP
Szwajcarski sąd wydał historyczny wyrok skazując 26-letniego mężczyznę za próbę wyjazdu do Syrii, gdzie miał zamiar dołączyć do Daesh. To pierwsza osoba, którą skazano w Szwajcarii za plany wyjazdu na Bliski Wschód.

Mężczyzna został skazany na 18 miesięcy więzienia w zawieszeniu przez federalny sąd kryminalny w Bellinzonie (kanton Ticino), po tym jak uznano go za winnego naruszenia prawa zakazującego przynależności do grup terrorystycznych takich jak Daesh czy Al-Kaida.

26-latek mający libańskie korzenie został aresztowany na lotnisku w Zurychu w kwietniu 2015 roku w momencie, gdy miał wejść na pokład samolotu lecącego do Stambułu. Według sądu mężczyzna leciał na Bliski Wschód, by "dołączyć do Daesh i umrzeć jako męczennik". Prokuratur przekonywał, że 26-latek przed wyjazdem wykazywał "psychiczne wsparcie" dla terrorystów.

Podczas procesu oskarżony bronił się przekonując, że chciał jechać do Syrii pomagać potrzebującym i nie zamierzał nikogo zabijać.

Sędzia jednak nie dał mu wiary ponieważ, jak wykazała prokuratura, mężczyzna przed wyjazdem "intensywnie szukał informacji w sieci dotyczących Daesh". Nie wykazywał natomiast zainteresowania działalnością humanitarną.

Prawo zakazujące utrzymywania jakichkolwiek kontaktów z Daesh obowiązuje w Szwajcarii od 2014 roku. 26-latek jest jednak pierwszą osobą skazaną na mocy tych przepisów.

Prokurator domagał się dla mężczyzny kary 2 lat więzienia.

Źródło: thelocal.ch
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA