#RZECZoBIZNESIE: Artur Długosz: Sztuczna inteligencja rozwinie gospodarkę

W perspektywie kilkunastu lat nie ma takiej gałęzi gospodarki, która by nie mogła skorzystać na sztucznej inteligencji. Mówi się nawet o wykorzystaniu jej w sztuce nowoczesnej - mówi Artur Długosz, ekspert ds. sztucznej inteligencji w firmie Intel, gość programu Pawła Rożyńskiego.

Aktualizacja: 17.07.2017 12:00 Publikacja: 17.07.2017 11:36

#RZECZoBIZNESIE: Artur Długosz: Sztuczna inteligencja rozwinie gospodarkę

Foto: tv.rp.pl

Stoimy u progu rewolucji związanej ze sztuczną inteligencją?

Tak. Praktycznie każdego dnia znajdujemy jakieś informacje na pierwszych stronach gazet o tym, że taka czy inna firma wprowadza sztuczną inteligencję. To są rzeczy bardzo ważne dla ludzkości, rozwoju przedsiębiorstw i każdego człowieka.

Czym właściwie jest sztuczna inteligencja? Ludzie wyobrażają ją sobie w postaci robotów i superkomputerów.

Nasze wyobrażenie o sztucznej inteligencji jest w dużym stopniu oparte na tym, czym nas karmi popkultura jak filmy, książki, komiksy. Temat sztucznej inteligencji i robotów, samouczących się maszyn jest od dawna eksploatowany w kulturze.

Robot zwykle podobny jest do człowieka.

Tak, jest też ten element humanoidalny.

Należy odłożyć taką bajkową, czasami bardzo bliską temu w którą stronę zmierzamy, ale mimo wszystko fikcję. Dzisiaj wkraczamy w etap w którym fikcja staje się realną możliwością realizacji pewnych wizji.

Sztuczna inteligencja w najprostszym ujęciu to maszyna w której siedzi dość skomplikowany komputer (dzisiaj możliwy do zbudowania dzięki rozwojowi technologii i postępowi w nauce nad sztuczną inteligencją), który w bardzo dużym stopniu zaczyna funkcjonować tak jak człowiek, czyli przyjmować dane z zewnątrz. Widzi i rozpoznaje dane, potrafi się uczyć, potrafi analizować, wnioskować na podstawie zebranych informacji i pewnego rodzaju historii. Potrafi się adoptować do danej sytuacji. Przede wszystkim potrafi podejmować decyzje i rekomendacje. To jest sztuczna inteligencja.

Czym sztuczna inteligencja różni się od analityki Big Data?

Analityka Big Data to sucha, liniowa analiza w oparciu o zgromadzone dane. Szukanie korelacji między nimi, ukazywanie danych w sposób nietypowy dla ludzkiego umysłu, dzięki czemu mamy możliwość dostępu do dodatkowych informacji niewidocznych na pierwszy rzut oka.

W przypadku sztucznej inteligencji, dane są punktem wyjścia. Sztuczna inteligencja potrafi się uczyć i przewidywać sytuacje w przyszłości, podejmować decyzje w nieznanych sytuacjach.

Jakie zastosowania może mieć sztuczna inteligencja?

Dzisiaj sztuczna inteligencja ma wielorakie zastosowania.

Np. nowoczesne diagnozowanie chorób nowotworowych jest oparte w dużym stopniu na sekwencjonowaniu genomu. Tam sztuczna inteligencja w wymiarze głębokiego uczenia jest kluczowa do rozpoznawania obrazu i diagnozowania pewnych danych.

Kiedy 20 lat temu był sekwencjonowany pierwszy ludzki genom to praca nad tym trwała 13 lat i kosztowała 3 mld dol. Dzisiaj coś takiego jest do zrobienia w znacznie krótszym czasie. W przypadku pojedynczego badania kosztuje kilkanaście dolarów.

Sztuczną inteligencję można zaprząc do tego, aby przeciwdziałać szerzącemu się hejtowi w internecie. Odpowiednie narzędzie potrafi w bardzo precyzyjny sposób sczytywać treść w internecie, wydobywać rzeczy w kontekście, które są obraźliwe i wulgarne. Można użyć systemu, który będzie od razu to usuwał i przeciwdziałał, żeby tego rodzaju rzeczy nie mogły się pojawić.

Inną rzeczą, którą Intel silnie wspiera, jest współpraca z centrum poszukiwania zaginionych dzieci. Oparta na sztucznej inteligencji analiza ogromnej ilości danych przeciwdziała porywaniu dzieci i ich wykorzystywania. Umożliwia też dużo szybsze zlokalizowanie porwanych.

Jakie gałęzie gospodarki mogą skorzystać na sztucznej inteligencji?

W perspektywie kilkunastu lat nie ma takiej, która by nie mogła skorzystać. Mówi się nawet o wykorzystaniu sztucznej inteligencji w sztuce nowoczesnej.

Mówi się, że sztuczna inteligencja może odebrać jakieś zawody.

Jesteśmy w przededniu rewolucji. Czy ona będzie miała wymiar rewolucji przemysłowej sprzed kilkuset lat? Być może.

Rynek pracy na pewno się zmieni. Czy to oznacza źle dla ludzkości? Nie.

Człowiek będzie mógł poświęcić więcej czasu na rozwijanie samego siebie i realizację zainteresowań. Będziemy potrzebowali więcej inżynierów. Proste czynności będą mogły być realizowane przez proste systemy.

Weźmy chociażby chat boty w biurach obsługi klienta, które odbiorą pracę tysiącom ludzi.

Po to istnieją dzisiaj zaawansowane rozmowy pomiędzy branżą komputerową, środowiskiem akademickim, rządami i innymi organizacjami odpowiedzialnymi za kierunek rozwoju, żeby wypracować modele współpracy używania sztucznej inteligencji w przyszłości w różnych dziedzinach działalności ludzkiej.

Być może ludzie będą pracowali krócej za te same pieniądze.

Jeśli dobro wyprodukowane w danym miejscu będzie można uzyskać w inny sposób, to otwierają się nowe możliwości, żeby ten człowiek wykorzystywał swój czas i potencjał. Ludzkość tego potrzebuje do utrzymania nieustannego rozwoju.

Sztuczna inteligencja to też autonomiczne samochody.

Auta autonomiczne są fantastyczną ilustracją zastosowania sztucznej inteligencji, bo mają element percepcji rzeczywistości.

Kiedyś maszynom dostarczało się informacji w postaci kartki papieru, taśmy, płyty itd. Dzisiaj maszyny są w stanie informacje przyjmować same dzięki zaawansowanym kamerom, analizować, wyszukiwać obrazem twarze i obiekty. Rozwój sensorów to podstawowa technologia, która przyspiesza rozwój możliwości autonomicznych pojazdów.

Po absorpcji danych auto uczy się jak ma zachować się w danej sytuacji, biorąc pod uwagę masę różnych czynników. Maszyna potrafi dzisiaj bardzo dobrze adoptować się do zmieniającego się otoczenia.

To zrewolucjonizuje rynek ubezpieczeń, bo będzie mniej wypadków. Tym samym ubezpieczenia będą musiały być tańsze.

Z pewnością wiele branż i podstawy na których się opierają musi ulec zrewidowaniu.

Mówi się, że autonomiczne pojazdy w pierwszej kolejności pojawią się w transporcie drogowym. Tam gdzie nie ma elementu komunikacji i transportu ludzi. Są tam potworne do osiągnięcia uzyski jeśli chodzi o wydajność, podniesienie bezpieczeństwa człowieka na drodze i inne aspekty.

Jakie przeszkody stoją na drodze rozwoju sztucznej inteligencji?

Obiekcje społeczne. To jest kwestia edukacji, która stoi jako pierwsze zadanie dla mediów, środowiska akademickiego, środowisk rządowych i całej branży.

Nie chciałbym, żeby sztuczna inteligencja stała się bronią demagogiczną.

Często w filmach straszy się nas, że sztuczna inteligencja wyrwie się spod kontroli i zacznie nam szkodzić.

To w jakim kierunku rozwinie się technologia sztucznej inteligencji i jej stosowanie to jest kolektywna odpowiedzialność wszystkich instytucji, które wymieniałem. Nie jest to kwestia jednostki, tylko odpowiedzialnego rozwoju prac i zastosowania sztucznej inteligencji.

Filmy są po to, żeby troszkę nas postraszyć i przypomnieć, że takimi rzeczami też trzeba się zajmować w czasie prac nad sztuczną inteligencją.

Kiedy sztuczna inteligencja będzie potrafiła sama sobie stawiać zadania i będzie w pełni autonomiczna? Kiedy może stać się mądrzejsza od człowieka?

Wybiegamy bardzo daleko w przyszłość. Sądzimy, że ludzki umysł wykonuje miliard miliardów operacji na sekundę. To jest era eksaflopsa. Na razie jesteśmy 1000 razy niżej.

Czy sztuczna inteligencja będzie miała swoją własną świadomość to jest zupełnie coś innego.

Sztuczna inteligencja to duży rynek?

Szacuje się, że w ciągu 4 najbliższych lat będzie to rynek o wartości 70 mld dol.

Tylko część tego stanowi koszt sprzętu. Ogromna praca związana jest z poprawianiem algorytmów i modeli sieci neuronowych na których opiera się głębokie uczenie.

Stoimy u progu rewolucji związanej ze sztuczną inteligencją?

Tak. Praktycznie każdego dnia znajdujemy jakieś informacje na pierwszych stronach gazet o tym, że taka czy inna firma wprowadza sztuczną inteligencję. To są rzeczy bardzo ważne dla ludzkości, rozwoju przedsiębiorstw i każdego człowieka.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Raport ZUS: stabilna sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Biznes
ZUS: 13. emerytury trafiły już do ponad 6 mln osób
Materiał partnera
Silna grupa z dużymi możliwościami
Biznes
Premier Australii o Elonie Musku: Arogancki miliarder, który myśli, że jest ponad prawem
Biznes
Deloitte obserwuje dużą niepewność w branży chemicznej