fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telekomunikacja i IT

W Cyfrowym Polsacie rok bez dywidendy

Fotorzepa, Robert Wójcik
Inwestycje w rozwój, w tym przejęcia, i troska o poziom zadłużenia sprawiły, że grupa Zygmunta Solorza nie podzieli się w tym roku zyskiem z akcjonariuszami.

Grupa Cyfrowy Polsat, która w ubiegłym roku ogłosiła przejęcie operatora stacjonarnego Netia i sfinalizowała zakup stacji telewizyjnych od grupy ZPR, a w tym roku właśnie kupiła udziały w Eleven Sports, zapowiedziała, że w tym roku nie wypłaci dywidendy. Taka jest formalna propozycja zarządu, któremu przewodzi Tobias Solorz. Z propozycją zgodziła się już rada nadzorcza Cyfrowego Polsatu.

Jeśli mniejszościowi akcjonariusze na zwołanym już zwyczajnym walnym zgromadzeniu nie zdołają przekonać do zmiany decyzji założyciela – Zygmunta Solorza – to około 606 mln zł zasili kapitał zapasowy Cyfrowego Polsatu.

Grupa tłumaczy decyzję „strategicznymi inwestycjami" przeprowadzonymi w ubiegłym i tym roku. Mają one zapewnić kontynuację rozwoju grupy kapitałowej w długim okresie.

Brak dywidendy pozwoli – tłumaczy zarząd – ograniczyć poziom zadłużenia grupy zgodnie z nadrzędnym celem strategicznym, przewidującym jak najszybsze obniżenie wskaźnika dług netto do EBITDA poniżej 1,75.

Jednocześnie grupa podtrzymała politykę dywidendową z 2016 r., zgodnie z którą wypłata może wynosić od 200 mln zł do 100 proc. zysku netto z poprzedniego roku w zależności od wyżej wymienionego wskaźnika.

Maklerzy spodziewali się, że w tym roku Cyfrowy Polsat – podobnie jak w ubiegłym – podzieli się zyskiem z inwestorami, a wypłata będzie podobna jak w 2017 r., gdy wyniosła 0,32 zł na akcję (w sumie około 200 mln zł). Nie zakładano przy tym, że grupa kupi udziały Eleven Sports.

Brak dywidendy nie wystraszył inwestorów. W środę akcje Cyfrowego Polsatu wartego na GPW około 16 mld zł potaniały, ale nieznacznie: o 0,4 proc., do 24,9 zł za sztukę. ©?

—ziu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA