Do 2020 roku w krajach rozwiniętych w związku z postępującą automatyzacją produkcji i usług zniknie 5 mln miejsc pracy – ostrzegano w styczniu w Davos podczas Światowego Forum Ekonomicznego.
Strach przed utratą pracy na rzecz automatów, inwigilacją, nadużyciami w internetowej sieci i dezinformacją, poczucie braku kontroli nad zmianami, jakie niesie cyfrowy świat, to najczęściej pojawiające się przykłady problemów, z jakimi mierzą się firmy w XXI wieku decydujące się na wdrożenie nowych technologii. Państwo dążące do cyfryzacji swoich narzędzi stoi przed analogicznymi dylematami.
– Uważam, że trudnym zagadnieniem jest przekonać organizację – a państwo można do niej porównać – że cyfryzacja nie musi być równoznaczna z pozbawianiem pracy pracowników. Wyobrażam sobie, że tak właśnie mogą myśleć urzędnicy, odpowiadający za cyfryzację. Ostatecznie ma ona przecież doprowadzić do sytuacji, w której coś będzie odbywało się łatwiej, sprawniej, taniej i bez pośred...
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.