fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telekomunikacja i IT

Fortinet: Rośnie liczba cyberataków na średnie firmy

Pixabay
Zautomatyzowane cyberataki na szeroką skalę stają się normą, aktywność ransomware (wirus wymuszający okup) jest coraz powszechniejsza. Niemal 80 proc. organizacji odnotowało w ciągu ostatnich trzech miesięcy poważne naruszenie bezpieczeństwa – wynika z badania Fortinet, globalnego dostawcy rozwiązań cyberbezpieczeństwa.

- Wyniki badania z III kwartału br. potwierdzają wiele prognoz, które zostały niedawno zaprezentowane przez nasz globalny zespół badawczy na rok 2018. Zarówno trendy, jak i dane o zagrożeniach mogą zapowiadać falę nowych rodzajów ataków, które będą rozprzestrzeniać się z dużą prędkością i na szeroką skalę - przestrzega Jolanta Malak, regionalna dyrektor Fortinet na Polskę, Białoruś i Ukrainę.

Badania pokazują, że 79 proc. firm odnotowało poważne ataki w III kwartale. Wykryto prawie 15 tys. unikatowych wariantów złośliwego oprogramowania. Najbardziej rozpowszechniony w ostatnim kwartale był tzw. eksploit wykorzystany do ataku na amerykańską firmę Equifax - wykryto ponad 6 tys. przypadków jego użycia.

Fortinet podaje, że szczególnie firmy średniej wielkości odnotowały wyższy wskaźnik naruszeń bezpieczeństwa. - Cyberprzestępcy postrzegają organizacje średniej wielkości jako atrakcyjne cele, ponieważ często nie mają one takiego poziomu zabezpieczeń jak duże przedsiębiorstwa, ale posiadają cenne zasoby danych - wyjaśnia Robert Dąbrowski, szef zespołu inżynierów Fortinet. Jego zdaniem, skala ataków na średnie firmy rośnie w szybkim tempie ze względu na przenoszenie danych do chmury.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA