fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telekomunikacja i IT

Aukcja LTE miała zasilić 500 Plus

Rzeczpospolita
Miliardy, które maja sfinansować program Rodzina 500 Plus miały pochodzić między innymi z aukcji częstotliwości LTE. A z tą aukcja wiążą się liczne perturbacje. Czy zatem wpływy do budżetu są zagrożone?

Co z tą aukcja LTE?

- Aukcja teoretycznie zakończyła się wyłonieniem zwycięzców w październiku zeszłego roku, natomiast teraz mamy postępowania odwoławcze - mówi Urszula Zielińska. Jeden z podmiotów - Net Net, który wygrał wycofał się z wniosku rezerwacyjnego a do budżetu nie wpłynęło 2 mld złotych. Sprawą interesuje się prokuratura. Trwa dochodzenie. Net Net jest powiązany personalnie Cyfrowy Polsat. Prokuratura podejrzewa, że spółka ta wraz z Polkomtelem utrudniała postępowanie przetargowe wcześniej.

Firmy telekomunikacyjne chcą przesunięć częstotliwości - chcą by były ulokowane tak jak oni tego sobie życzą, czyli obok siebie. Chodzi o częstotliwości w pasmie 800 mHz. Orange Polska i T-Mobile chce mieć swoje częstotliwości obok siebie, co oznacza przesunięcia dla Play. Play jeszcze nie protestuje, ale może się okazać, że nie będzie chciał się zgodzić na zmiany.

Co nam dają nowe częstotliwości LTE.

Pasmo 800mHz jest najatrakcyjniejsze i pozwala na korzystanie z internetu wszędzie - w budynkach, na terenach niezurbanizowanych, poza dużymi miastami. Te sieci mogą zastąpić tradycyjne sieci stacjonarne, co pozwoli na dotarcie z mobilnym i szybkim internetem jeszcze dalej i ewentualne obniżenie cen przez firmy telekomunikacyjne.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA