Kochanka, żona i tancerki

Oryginalna paryska wystawa prac Pabla Picassa świetnie pokazuje jego zafascynowanie tańcem.

Aktualizacja: 20.08.2018 20:30 Publikacja: 20.08.2018 18:12

Pablo Picasso, litografia, 1962 r.

Pablo Picasso, litografia, 1962 r.

Foto: ap/succession picasso

Wielu turystów odwiedzających stolicę Francji nie zdaje sobie sprawy, że codziennie można zwiedzać wnętrza paryskiej opery w Palais Garnier. Ten prestiżowy budynek zamknięty jest dla osób z zewnątrz jedynie przez parę dni w roku. I w przeciwieństwie do opery w Budapeszcie, która obok mediolańskiej La Scali szczyci się salą o najlepszej akustyce w Europie i zapewne z tego powodu zgadza się jedynie na wizyty w towarzystwie przewodnika, operę Garnier można oglądać indywidualnie i to nawet przez cały dzień.

Do zwiedzania udostępnione są głównie luksusowe loże na pierwszym piętrze. Większość zwiedzających korzysta z okazji, aby zrobić pamiątkowe zdjęcia na tle eleganckich aksamitnych czerwonych foteli.

Największą atrakcją jest zapewne możliwość obejrzenia legendarnego plafonu opery autorstwa Marca Chagalla. To malowidło ścienne o łącznej powierzchni 220 m kw. po raz pierwszy pokazano widzom we wrześniu 1964 roku. Początkowo spotkało się z surową krytyką. Teraz jest nieodłącznym elementem dużej sali i nikt nie wyobraża sobie opery Garnier bez obrazu słynnego rosyjskiego emigranta. Część widzów decyduje się na zakup tanich biletów na spektakl głównie ze względu na możliwość zobaczenia obrazu z bliska, z balkonu.

W krętych korytarzach opery w gablotach wystawione są kostiumy z najsłynniejszych spektakli. Stworzono również niewielkie muzeum, które prezentuje historię budynku oraz organizuje wystawy czasowe we współpracy z francuską Biblioteką Narodową.

Taniec obecny od dzieciństwa

Artystą, któremu poświęcono najnowszą ekspozycję, jest Pablo Picasso. Nie jest tajemnicą, że od najmłodszych lat interesował się tańcem. Podobno pierwszą kochanką słynnego malarza była tancerka w kabarecie w Barcelonie Rosa del Oro. Ale fascynacja tańcem zaczęła się zapewne w rodzinnej Maladze pod koniec XIX wieku.

W latach, kiedy Picasso przyszedł na świat, tradycja flamenco, zapateado i zambra oraz czerwono-czarnych strojów z koronkami, charakterystycznych dla Andaluzji, była bardzo żywa. Krótka wizyta w tamtejszym Thyssen Museum wystarczy, aby przekonać się, jak bardzo regionalny taniec inspirował artystów. Tradycja ta do dzisiaj jest obecna. Butiki dla turystów w Maladze proponują bogaty wybór atrybutów niezbędnych do wykonywania tanecznych popisów zgodnie z wielowiekową spuścizną.

Po latach trudno jednak sprawdzić, czy rzeczywiście pierwsza kobieta w życiu Picassa zajmowała się tańcem. Ale faktem jest, że jego pierwszą żoną została rosyjska tancerka Olga Chochłowa. Znajomość zaczęła się wraz z fascynacją dla zespołu baletowego Sergiusza Diagilewa, z którym Olga była związana.

W latach dwudziestych ubiegłego wieku Picasso czterokrotnie zaangażował się w projektowanie kostiumów i dekoracji do teatru i baletu.

Najbardziej znanym spektaklem z zaskakującymi pomysłowością kostiumami jest niewątpliwie zrealizowana w 1917 roku „Parada". W krótkim czasie po sukcesie tego baletu Picasso zaprojektował dekoracje i kostiumy do „Trójgraniastego kapelusza", „Pulcinelli" oraz „Merkurego". Zapisały się one na tyle w historii baletu, że nawet pod koniec XX i na początku XXI wieku słynne zespoły prezentowały je, inspirując się dekoracjami zaprojektowanymi przez genialnego Hiszpana.

Paryska opera Garnier ma w repertuarze pięć spektakli zrealizowanych we współpracy z Picassem. Artysta na początku lat 60. ubiegłego wieku zaprojektował również dekoracje do „Ikara".

Język ciała nie tylko na rysunkach

Fascynacja tańcem w przypadku Picassa nie ograniczała się do projektowania dekoracji, kurtyny czy kostiumów. Picasso, znany głównie z rysunków erotycznych, zrealizował liczne grafiki zainspirowane falującym ruchem tańczących postaci. Półnagie sylwetki przekazują emocje i uczucia za pośrednictwem języka ciała.

Najbardziej interesująca jest część wystawy prezentująca czarno-białe, najczęściej niewielkich wymiarów kompozycje Picassa. Są to w większości przypadków akwaforty i litografie, najczęściej mało znane i rzadko reprodukowane. Nie jest to zaskakujące w przypadku artysty, który pozostawił po sobie około 30 tysięcy kompozycji graficznych. Nawet specjaliści nie są w stanie ogarnąć całokształtu twórczości tego artysty. Ponadto istnieje tendencja do promowania i analizowania głównie jego rysunków i grafik natury erotycznej oraz związanych z korridą.

Organizatorzy wystawy nie zapomnieli o kilku zdjęciach Picassa tańczącego w pracowni na południu Francji w Vallauris. Na jednym z nich krępy Hiszpan pokazuje kroki, najprawdopodobniej wpatrzonej w niego Jacqueline Roque. Na innym ostatnia kobieta jego życia stara się naśladować ruchy dużo starszego męża.

Zdjęcia te obok fotografii zrealizowanej przez Roberta Capę przedstawiającej malarza w towarzystwie Françoise Gilot należą do najsłynniejszych zachowanych dokumentów pokazujących jednego z najbardziej żywotnych artystów XX wieku. ©?

„Picasso i taniec", Palais Garnier.

Wystawa otwarta do 16 września 2018 roku.

Wielu turystów odwiedzających stolicę Francji nie zdaje sobie sprawy, że codziennie można zwiedzać wnętrza paryskiej opery w Palais Garnier. Ten prestiżowy budynek zamknięty jest dla osób z zewnątrz jedynie przez parę dni w roku. I w przeciwieństwie do opery w Budapeszcie, która obok mediolańskiej La Scali szczyci się salą o najlepszej akustyce w Europie i zapewne z tego powodu zgadza się jedynie na wizyty w towarzystwie przewodnika, operę Garnier można oglądać indywidualnie i to nawet przez cały dzień.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sztuka
Omenaa Mensah i polskie artystki tworzą nowy rozdział Biennale na Malcie
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Rzeźba
Rzeźby, które przeczą prawom grawitacji. Wystawa w Centrum Olimpijskim PKOl
Rzeźba
Trzy skradzione XVI-wieczne alabastrowe rzeźby powróciły do kościoła św. Marii Magdaleny we Wrocławiu
Rzeźba
Nagroda Europa Nostra 2023 za konserwację Ołtarza Wita Stwosza
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Rzeźba
Tony Cragg, światowy wizjoner rzeźby, na dwóch wystawach w Polsce