fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Eksperci są już pewni. Obraz z Oslo jest autorstwa Vincenta van Gogha

AFP
Po latach wątpliwości eksperci stwierdzili, że autorem portretu wiszącego w galerii w Oslo jest Vincent van Gogh. To jedyny zachowany obraz z okresu, gdy artysta cierpiał na psychozę.

Obraz, o którym mowa przedstawia Vincenta Van Gogha z pochmurną miną. Powstał w 1889 roku i od 1910 roku znajdował się w Norwegii. Od lat 70. jego autentyczność była kwestionowana przez specjalistów. Dziś Muzeum van Gogha w Amsterdamie potwierdziło jednak, że to właśnie Vincent van Gogh jest jego autorem. 

Jak ustalili eksperci, dzieło zostało namalowane, gdy późnym latem 1889 roku malarz przebywał w Saint-Remy we Francji. To jedyny zachowany obraz z okresu, gdy artysta cierpiał na psychozę.

Galeria Narodowa w Oslo, do której należy dzieło, wysłała je do holenderskich ekspertów. Przeprowadzili oni analizę rentgenowską płótna, technikę malowania, a także odniesienia do niego w listach, które malarz pisał do swojego brata Theo. W jednym z nich Van Gogh opisał obraz, podkreślając, że był wówczas chory. Artysta zaznaczył, że został dotknięty „ciężkim epizodem psychotycznym” trwającym sześć tygodni oraz dodał, że choć jest w stanie malować, wciąż czuje się „zaniepokojony”.

- Autoportret bardzo długo budził wiele wątpliwości - powiedział w rozmowie z agencja AFP Louis van Tilborgh, ekspert z Muzeum Van Gogha w Amsterdamie. - Były pewne aspekty, które różniły go od innych jego dzieł - dodał. - Musieliśmy znaleźć wyjaśnienie. Było to trudne, ale myślę, że to rozwiązaliśmy - stwierdził, zaznaczając jednocześnie, że obraz namalowany został przez „osobę chorą psychicznie”. Wątpliwości rodziło między innymi użycie mniej żywych kolorów niż w innych pracach Van Gogha. 

- Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że obraz jest autentyczny - przyznała Mai Britt Guleng, kustosz w muzeum w Oslo. 

Autoportret Vincenta Van Gogha jest obecnie wystawiany w muzeum w Amsterdamie. Powróci do Oslo w 2021 roku, gdy zostanie otwarte tam nowe muzeum narodowe. 

Źródło: BBC, AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA