fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Fangor wart miliony

WOJCIECH FANGOR (1922 - 2015) GRUPA 5 PRAC Z KOLEKCJI GRES GALLERY, 1961-62
polswissart.pl
Polski rynek sztuki zanotował kolejny rekord. We wtorek w Domu Aukcyjnym Polswiss Art grupę pięciu wczesnych dzieł Wojciecha Fangora z kolekcji waszyngtońskiej Gres Gallery wylicytowano na ponad 7 mln 11 tys. Licytacja rozpoczęła się od kwoty zł 4-6 mln zł.

Jak informuje Iwona Büchner, szefowa domu aukcyjnego Polswissart, wynik ten jest „absolutnym rekordem cenowym na polskim rynku dzieł sztuki” i – jak dodaje –  jeszcze nigdy pojedyncza licytacja nie osiągnęła takiej kwoty. Warto dodać, że obrazy Fangora są ostatnio w wyjątkowej cenie. Na tej samej aukcji wibrujące koło, czyli praca z 1963 roku wyceniona została na 1 mln 250 tys. złotych. A poprzedni rekord aukcyjny również dotyczył pracy Fangora. Obraz „M 39” został wylicytowany podczas aukcji w Desa Unicum w Warszawie za kwotę.4,72 mln zł.

 

W tym roku rekordów na rynku sztuki było wyjątkowo dużo. Ponad 1 mln złotych zapłacono we wrześniu za „Formy” Marii Jaremy – najdroższy aktualnie obraz stworzony przez kobietę. Za 100 tysięcy złotych został kupiony fotel autorstwa Romana Modzelewskiego stając się tym samym najdroższym obiektem polskiego wzornictwa przemysłowego. Za prawie 5 milionów złotych sprzedano prace Magdaleny Abakanowicz na aukcji poświęconej wyłącznie jej twórczości. Z kolei aukcja Sztuka Współczesna, która odbyła się 29 listopada przyniosła obrót w wysokości blisko 21 milionów złotych. 104 821 925 złotych – to dotychczasowy wynik lidera rynku, Domu Aukcyjnego DESA Unicum.

– Rynek sztuki rośnie  szybko. Już 2017 rok obfitował w rekordy. Najpierw „Zabicie Wapowskiego w czasie koronacji Henryka Walezego” Jana Matejki sprzedano za 3,7 miliona złotych. Po kilku miesiącach rekord został pobity przez „Macierzyństwo” Stanisława Wyspiańskiego, które kupiono za 4,4 mln złotych. W 2018 roku ta kwota została przekroczona. Po raz pierwszy w Polsce po prymat cenowy sięgnął obraz z kategorii sztuka współczesna.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA