fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Ręcznik z Madonną i breloczek z Jezusem. Sacrum czy profanum?

materiały
Leica 6x7 Gallery Warszawa zaprasza na wystawę Pawła Jaszczuka „Y€$U$”.

To już druga ekspozycja prac artysty w galerii przy Mysiej 3 w Warszawie. Punktem wyjścia koncepcji wystawy stała się dokumentacja gadżetów i zabawek związanych z chrześcijaństwem. Paweł Jaszczuk od kilku lat wyszukuje tego rodzaju przedmioty. Kupuje je głównie w sklepach internetowych.

Na wystawie obiekty zostały zainscenizowane w „naturalnym” kontekście. Jaszczuk starał się sportretować je zgodnie z ich przeznaczeniem.

Jednym z celów Pawła Jaszczuka jest zwrócenie uwagi na surrealistyczne połączenie świata kapitalizmu ze światem religii. Na ekspozycji zobaczyć można przedmioty całkiem zwyczajne - ręcznik z podobizną Madonny lub breloczek-krzyżyk ze scyzorykiem, ale także przedmioty niecodzienne, takie jak kaczka do kąpieli z główką Jezusa czy żarówka z żarnikiem w kształcie krzyża.

Projekt „Y€$U$” stworzony przez Jaszczuka prowokuje pytania o związki religii, uczuć oraz przedmiotów. Zastanawia się jaka jest funkcja podobizn świętych i Boga, jakie są granice dewocji oraz czy dewocja i świętość mogą się wykluczać.

Ekspozycja pokazuje jak symbole oraz znaki mogą, przez masową produkcję,  zmienić się w dwuznaczne gadżety.

Związane z religią relikwie są przedmiotami wyjątkowymi. Często oprawione są w szlachetne materiały, a ich użytek jest ograniczony do ściśle ustalonego rytuału.  Sfotografowane przez Jaszczuka rzeczy są pewnego rodzaju relikwiami „na opak”. Często przeznaczone do użytku codziennego, produkowane w tysiącach egzemplarzy, bywają tandetne, są jednak bliższe człowiekowi. Jaszczuk podkreśla ich materialność, przynależność do właściciela i niejednokrotnie jego intymny z nimi związek.

Paweł Jaszczuk pochodzi z Warszawy. Z wykształcenia jest projektantem graficznym, absolwentem School of Visual Arts w Sydney w Australii. Przez lata tworzył w Japonii. Z tego okresu pochodzą jego dwa najważniejsze dotychczasowe cykle „Salaryman” i „Kinky City”, które wystawiał między innymi w Berlinie, Pekinie, Kopenhadze, Tokio i Warszawie. Brał także udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce oraz na świecie. Jest autorem kilku książek w tym najnowszej „Everything I Do Is A Baloon” z 2016 roku.

Wystawę „Y€$U$” Pawła Jaszczuka oglądać można do 3 grudnia w Leica 6×7 Gallery Warszawa przy ulicy Mysiej 3. Wstęp jest bezpłatny. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA