fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Szary obywatel Zając

materiały prasowe, Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego , Nika Jaworowska-Duchlińska
W Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie oglądać można wyjątkową wystawę Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej „Zając Szary Obywatel. Dziura w całym”.

Prezentowanych jest ponad 60 prac pochodzących z serii o Zającu Szarym Obywatelu, którego do życia powołała uznana polska rysowniczka, ilustratorka i malarka Nika Jaworowska-Duchlińska.

Cykl tworzony był przez artystkę od roku 2015. Głównym bohaterem ilustracji, które pojawiły się na wystawie jest tytułowy Zając Szary Obywatel, który posiada więcej ludzkich niż zajęczych cech. Jest postacią o bogatej i złożonej osobowości, angażuje się bowiem w otaczające go wydarzenia, a reakcje na bodźce płynące z zewnątrz są rodzajem interpretacji rzeczywistości.

Prace Jaworowskiej-Duchlińskiej poruszają różne tematy, zaczynając od kwestii politycznych poprzez ochronę środowiska na sprawach społecznych kończąc.

Stworzone przez artystkę rysunki tworzą opowieść, którą podzielić można na dwie części.

Zając Szary Obywatel pochodzi z Kotlinki, gdzie rozpoczyna się narracja. Pokazane są w niej rozmaite aspekty życia bohatera. W tej części zaprezentowane są między innymi kwestie rodziny, pracy, nauki oraz rozrywkowej części życia Zająca. Część druga poświęcona jest ocenianiu i komentowaniu przez bohatera wszechogarniającej go „dziury w całym”, z którą zmierzyć się musi po opuszczeniu swojej Kotlinki.

W prostych, stworzonych za pomocą czarnej kreski pracach, które przypominają nieco rysunki dla dzieci, Nika Jaworowska-Duchlińska zawarła ironię i dystans, ale również pewną dozę rozgoryczenia.

W rozterkach i rozlicznych wizerunkach Zająca Szarego Obywatela kryć się może alter ego samej autorki, która, sięgając po sarkazm i groteskę lawiruje między powagą a humorem.

Wszystkie prace, które pojawiły się na wystawie pochodzą z prywatnej kolekcji artystki.

Wystawę Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej „Zając Szary Obywatel. Dziura w całym” oglądać można do 3 września w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego przy ulicy Koziej 11 w Warszawie.

Więcej informacji na stronie www.muzeumkarykatury.pl

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA