fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Następca Le Pen neguje stosowanie cyklonu B przez nazistów

Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license, fot.Polomartini
Jean-Francois Jalkh, który po rezygnacji Marine Le Pen pełni obowiązki przywódcy Frontu Narodowego, neguje stosowanie przez nazistów cyklonu B w obozach koncentracyjnych. Powiedział to w wywiadzie z 2000 roku, a przypomina dziś o tym "Le Monde".

Jalkh zastąpił na stanowisku przewodniczącego Frontu Narodowego jego dotychczasową szefową Marine Le Pen, która zdecydowała się skupić na drugiej turze wyborów prezydenckich.

Wywiad z francuskim politykiem w 2000 roku przeprowadzono na jednym z francuskich uniwersytetów, a jego fragmenty w 2005 roku opublikował dziennikarz katolickiego dziennika "La Croix", Laurent de Boissieu.

W wywiadzie tym Jalkh twierdzi, że "z technicznego punktu widzenia zastosowanie cyklonu B było niemożliwe - podkreślam: niemożliwe", bo pomieszczenie, w  którym by  go zastosowano, wymagałoby kilkudniowego odkażania.

Dziś o wywiadzie udzielonym przez pełniącego obowiązki szefa Frontu Narodowego pisze "Le Monde".

Jalkh, pytany o wywiad sprzed 17 lat, twierdzi, że go nie pamięta.

Tymczasem Magali Boumaza, wówczas doktorantka nauk politycznych, autorka wspomnianego wywiadu, wspomina, że rozmawiała z politykiem na temat jego zaangażowania w działania Frontu Narodowego. Twierdzi, że podczas trzygodzinnej rozmowy Jalkh "spontanicznie" poruszył temat komór gazowych i cyklonu B, wątpiąc w jego użycie. Boumaza zaznacza, że Jalkh nie poprosił wówczas o zatrzymanie nagrywania albo niecytowanie jego słów na ten temat.

 

Źródło: rp.pl/Le Monde
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA