fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Zamach stanu w Turcji

AFP
W Turcji doszło do próby wojskowego zamachu stanu, w której zginęło 265 osób, a 1440 zostało rannych. Choć władzom udało się przejąć kontrolę, w kraju panuje chaos. Tysiące wojskowych zostało aresztowanych.

Co wydarzyło się w Turcji?:

  • W nocy z 15 na 16 lipca doszło w Turcji do nieudanej próby puczu wojskowego;
  • W wyniku walk ulicznych do jakich doszło w Stambule i Ankarze zginęło 265 osób (161 cywilów i 104 osoby po stronie puczystów), a ok. 1400 zostało rannych;
  • Podczas walk uszkodzony został budynek parlamentu;
  • Po opanowaniu sytuacji przez tureckie władze zatrzymano 2839 wojskowych biorących udział w próbie zamachu stanu;
  • 5 generałów i 29 pułkowników zostało odwołanych z zajmowanych stanowisk;
  • Ze stanowisk odwołano 2745 sędziów, którzy mają zostać aresztowani. Aresztowano też 10 członków Rady Państwa, czyli najwyższego sądu administracyjnego, i rozpoczęto poszukiwania 140 członków Trybunału Kasacyjnego;

9.00

Turcja wraca do normalności.

8.30

Ostatnia noc w Turcji była celebrowaniem "festiwalu demokracji" - pisze turecka TRT World.

8.20

Niemiecka prasa ostrzega przed autorytarnymi zapędami Erdogana: Niemcy, Amerykanie i inni potępiają oczywiście pucz przeciwko Erdoganowi - demokratycznie wybranemu prezydentowi. Ta demokratyczna legitymacja nie stanowi jednak żadnej gwarancji przestrzegania zasad państwa prawa i demokracji. Po 13 latach u władzy Erdogan zmierza w kierunku władcy autorytarnego - czytamy w "Tagesspieglu"

7.45

Ten zamach stanu się nie udał. Ale historia wskazuje, że nie trzeba będzie długo czekać, aż powiedzie się kolejny - pisze "The Independent".

7.30

Obradujący od tygodnia w Stambule Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO rozważa skrócenie obrad, które miały trwać do środy. Oznacza to, że decyzja o wpisaniu na listę światowego dziedzictwa prac architekta Le Corbusiera zostanie odroczona do września.

7.10

Lotnisko w Stambule wznowiło obsługę lotów.

PAP/EPA

Międzynarodowy port lotniczy Stambuł-Ataturk wznowił w sobotę wieczorem działalność po 24-godzinnej przerwie. Większość przewoźników, których samoloty pojawiają się w Stambule, to operatorzy tureccy. Linie międzynarodowe zdecydowały się na wznowienie rejsów od niedzieli.

7.01

Premier Aleksis Cipras poinformował prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, że wniosek o azyl 8 uciekinierów z Turcji będzie rozważony możliwie szybko i z poszanowaniem norm praw międzynarodowego oraz konwencji regulujących kwestię praw człowieka.

Ankara domaga się natychmiastowego wydania ośmiu wojskowych, którzy przylecieli do Grecji z Turcji po nieudanej próbie przewrotu wojskowego.

6.53

Messi odwołuje podróż do Turcji, gdzie miał wziąć udział w charytatywnym meczu organizowanym przez Samuela Eto'o.

6.49

Sekretarz stanu John Kerry zaapelował w rozmowie telefonicznej z ministrem spraw zagranicznych Turcji Mevlutem Cavusoglu, aby Ankara z większym umiarem wypowiadała się nt. możliwych powiązań puczystów z zagranicą i unikała gołosłownych oskarżeń pod adresem USA.

22:52

Fethullah Gulen, który jest oskarżany przez władze Turcji o przygotowanie zamachu stanu, do którego doszło w Turcji w nocy z 15 na 16 lipca twierdzi, że w rzeczywistości pucz mógł zostać przygotowany przez obecne władze Turcji.

- Nie wierzę, że świat uwierzy w oskarżenia rzucane przez prezydenta Erdogana - stwierdził muzułmański duchowny, który mieszka w Pensylwanii. Erdogan zażądał od USA jego ekstradycji, ponieważ - zdaniem tureckich władz - to właśnie Gulen stoi za nieudanym puczem wojskowym.

- To władza mogła przygotować ten pucz, aby teraz rzucać oskarżenia - podkreślił. Dodał, że jest przeciw wszelkim interwencjom wojskowym.

22:36

Polski rząd zapewnia, że monitoruje sytuację w Turcji:

 

22:17

Myśleliśmy, że bierzemy udział w ćwiczeniach - mówili w czasie przesłuchań niektórzy z żołnierzy zatrzymani za udział w puczu wojskowym.

21:44

Zdaniem Jana Rokity po nieudanym puczu wojskowym w Turcji kraj ten będzie zmierzał w stronę dyktatury, z czym Zachód będzie musiał się pogodzić.

21:42

Szef komisji spraw zagranicznych Bundestagu Norbert Roettgen wyraził obawę, iż w reakcji na próbę puczu prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan będzie umacniał swój autorytarny system rządzenia. Jego zdaniem NATO i UE muszą się temu przeciwstawić. - Turcja jest w wyniku polityki Erdogana krajem bardzo podzielonym; należy spodziewać się, że w reakcji na ten pucz Erdogan będzie próbował rozbudowywać autorytarny system władzy - powiedział Roettgen w wywiadzie dla publicznej telewizji ARD.

Jego zdaniem władze w Berlinie "nie mogą się ograniczać do biernego przyglądania się" wypadkom. - Turcja jest członkiem NATO, dlatego o sytuacji wojska, praworządności i ewentualnych brakach systemu demokratycznego trzeba mówić na forum Sojuszu - wyjaśnił poseł współrządzącej w Niemczech partii CDU. - NATO jest wspólnotą wartości - podkreślił Roettgen. Jak dodał, kwestie praworządności musi poruszać także UE w negocjacjach z Turcją. - Turcja i Erdogan też są zainteresowani negocjacjami z UE. Erdoganowi zależy na ruchu bezwizowym z Unią, to byłby jego wielki sukces; nie może jednak dostać tego za darmo, musi dać coś w zamian, szczególnie w dziedzinie praworządności - tłumaczył niemiecki parlamentarzysta.

Zdaniem Roettgena, Erdogan już obecnie przekroczył "czerwoną linię", jeśli chodzi o prawa człowieka, zwalniając "nieoczekiwanie i bez żadnego uzasadnienia" prawie 3 tys. sędziów i prokuratorów. - To pierwsze posunięcie, które pokazuje, jak głęboko zamierza ingerować w wymiar sprawiedliwości - ocenił deputowany CDU. Roettgen ostrzegł, że jeżeli UE zgodzi się bez żadnych warunków na ruch bezwizowy z Turcją, to Erdogan odniesie wielki sukces w polityce wewnętrznej, który pozwoli mu na umocnienie autorytarnej władzy. - Europejczycy nie mogą stać się wspólnikami autorytarnych ambicji Erdogana - zaznaczył szef komisji spraw zagranicznych Bundestagu.

21:20

Swoją opinią na temat zamachu stanu w Turcji podzielił się na Twitterze były wicepremier Roman Giertych:

 

21:09

W związku z nieudanym wojskowym puczem tureckie władze nakazały w sobotę aresztowanie 2745 sędziów i prokuratorów - poinformowała prywatna turecka telewizja NTV.

20:33

Prezydent Francji Francois Hollande powiedział, że spodziewa się w Turcji represji w odpowiedzi na nieudaną próbę wojskowego zamachu stanu. - Jeśli prezydent (Turcji) całkowicie odzyskał kontrolę, co jak sądzę się stało, nastąpi teraz okres znaczącego spokoju, ale prawdopodobnie nastąpią represje - oświadczył Hollande po złożeniu wizyty w centrum kryzysowym MSZ. - Wyobrażam sobie, że pewna liczba wojskowych będzie musiała odpowiedzieć za to, co zrobiła, albo czego nie zrobiła - dodał. Wcześniej minister spraw zagranicznych Francji Jean-Marc Ayrault wyraził nadzieję, że demokracja przetrwa w Turcji mimo próby wojskowego puczu. - Turecki naród wykazał się wielką dojrzałością i odwagą stając w obronie instytucji - oświadczył szef dyplomacji.

20:15

Organizacja Reporterzy bez Granic ostro potępiła ataki na media i dziennikarzy, do jakich doszło podczas próby wojskowego przewrotu w Turcji, w tym zwłaszcza zabicie przez zbuntowanych żołnierzy tureckiego fotoreportera Mustafy Cambaza.

19:57

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan apeluje do USA o wydanie Turcji Fethullaha Gülena, który mieszka w Pensylwanii. Władze Turcji oskarżają Gülena o to, że to on stoi za próbą zamachu stanu w kraju.

 

19:46

- Próba wojskowego zamachu stanu w Turcji została udaremniona i żadna część terytorium kraju nie znajduje się poza kontrolą rządową - powiedział turecki minister obrony Fikri Isik. Dodał jednak, że jest jeszcze za wcześnie by mówić o całkowitym wyeliminowaniu groźby zamachu stanu i wezwał zwolenników rządu do ponownego wyjścia na ulice.

19:24

USA pracują wraz z tureckimi władzami nad wznowieniem "tak szybko jak to możliwe" działań prowadzonych z bazy lotniczej Incirlik po zamknięciu przestrzeni powietrznej Turcji dla samolotów wojskowych w następstwie próby puczu - poinformował Pentagon. - Na razie (kierujące operacjami w regionie bliskowschodnim) Centralne Dowództwo USA dokonuje zmian w działaniach lotniczych kampanii przeciwko Państwu Islamskiemu, by zminimalizować jakiekolwiek wpływy na tę kampanię - oświadczył rzecznik Pentagonu Peter Cook. Jak jednocześnie zaznaczył, "instalacje USA w Incirliku działają dzięki wewnętrznym źródłom zasilania, a przerwanie komercyjnych dostaw energii do bazy nie zakłóciły jej funkcjonowania".

18:49

AFP podało, że w związku z puczem zatrzymano gen. Erdala #Ozturka, dowódcę 3. Armii.

18:33

Obama wezwał władze Turcji do poszanowania zasady praworządności.

18:32

- Transformacja Turcji planowana przez jej prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana głęboko podzieliła kraj, który dodatkowo jest narażony na przemoc, jaka ma miejsce w sąsiedniej, ogarniętej wojną Syrii - uważa komentator BBC ds. Bliskiego Wschodu Jeremy Bowen. Takie są, jego zdaniem, przyczyny nieudanego wojskowego zamachu stanu, do którego doszło w nocy z piątku na sobotę w Turcji.

- Prezydent Erdogan i jego Partia Sprawiedliwości i Rozwoju stali się ekspertami w wygrywaniu wyborów, ale trwałe przywiązanie Erdogana do demokracji zawsze budziło wątpliwości - uważa Bowen. Podkreśla on islamistyczne tendencje Erdogana, "który odrzucił świeckie dziedzictwo nowoczesnej Turcji". Komentator zwraca także uwagę na autorytaryzm Erdogana i jego zamiary przekształcenia ustroju państwa w kierunku jeszcze silniejszej władzy prezydenckiej.Zdaniem Bowena, znaczenie ma także wojna w Syrii, w którą Turcja się zaangażowała popierając wrogą wobec prezydenta Baszara el-Asada islamistyczną opozycję. - Ale przemoc przelała się przez granicę, przyczyniając się do ponownego wybuchu walk z Partią Pracujących Kurdystanu i sprawiając, że Turcja stała się celem dżihadystów z Państwa Islamskiego - podkreśla komentator.

Jego zdaniem, Turcja musi się zmierzyć z rosnącymi niepokojami, a próba obalenia prezydenta Erdogana nie była ostatnim tego przykładem.

 

18:11

Według AFP w związku z nieudanym puczem aresztowany został jeden z sędziów "najważniejszego sądu w Turcji". Z kolei media tureckie podają, że chodzi o Alparslana Altana, sędziego Sądu Konstytucyjnego.

18:00

Turcy świętują na ulicach Ankary.

17:47

Media podają, że do zwolenników puczu należał dowódca 2. Armii gen. Adem Huduti. Gdyby informacje te się potwierdziły, byłby on prawdopodobnie najwyższym rangą oficerem zaangażowanym w próbę wojskowego zamachu stanu w Turcji.

17:39

Występując przed parlamentem premier Turcji Binali Yildirim oświadczył, że 15 lipca będzie pamiętany jako "festiwal demokracji". Nawiązał w ten sposób do faktu, że pucz wojskowy załamał się wobec wystąpienia obywateli w obronie rządu. - To nie byli  żołnierze, to byli krwiożerczy terroryści i rzeźnicy w mundurach - mówił premier o puczystach.

17:20

Kanclerz Niemiec Angela Merkel ostro skrytykowała turecką armię za próbę dokonania zamachu stanu. Merkel zaapelowała równocześnie do prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana o przestrzeganie praworządności w postępowaniu przeciwko odpowiedzialnym za pucz.

17:16

Associated Press przedstawia materiał, na którym widać Turków świętujących na ulicach miast z powodu klęski puczystów:

 

16:55

Po nieudanym wojskowym zamachu stanu z ostatniej nocy parlament Turcji zebrał się w Ankarze na transmitowanym przez telewizję nadzwyczajnym posiedzeniu. Przed rozpoczęciem obrad deputowani zastygli na chwilę w ciszy, czcząc pamięć ofiar puczu, a następnie odśpiewali hymn narodowy. Przybyły premier Binali Yildirim został powitany aplauzem.

16:32

Amerykański urząd lotnictwa cywilnego FAA zawiesił loty amerykańskich linii lotniczych do Stambułu i Ankary, a także zakazał wszelkich połączeń lotniczych z Turcji do USA z międzylądowaniem i bez - poinformowała ambasada USA w Ankarze. W komunikatach zamieszczonych na stronach internetowych ambasada podkreśla, że zakaz lotów z Turcji do USA dotyczy linii lotniczych z wszystkich krajów. FAA nie podał, kiedy restrykcje te mogą zostać zniesione.

16:19

W ramach dochodzenia w związku z nieudanym wojskowym puczem tureckie władze aresztowały 10 członków Rady Państwa, czyli najwyższego sądu administracyjnego, i poszukują 140 członków Trybunału Kasacyjnego - podała prywatna turecka telewizja NTV.


16:09

Dostęp do bazy lotniczej Incirlik na południowym wschodzie Turcji został zamknięty, nikt nie może się do niej dostać ani jej opuścić - poinformował konsulat USA w Adanie. Według tego źródła odcięto dostawy prądu do bazy. "Władze lokalne zakazały ruchu do i z bazy lotniczej Incirlik" - głosi informacja zamieszczona na stronie internetowej konsulatu.

16:03

Doradca irańskiego przywódcy duchowo-politycznego ajatollaha Sajeda Mohammada Alego Chameneia zapewnił w sobotę, że władze Iranu popierają rząd Turcji, mimo że oba kraje nie zgadzają się ze sobą w wielu kwestiach dotyczących konfliktu w Syrii.

15:55

Trwająca od blisko tygodnia w Stambule sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO została zawieszona - podała organizacja na stronie internetowej. To reakcja na próbę wojskowego zamachu stanu, do której doszło w Turcji w nocy z piątku na sobotę.

15:30

W następstwie nieudanego wojskowego puczu turecka policja zatrzymała około 100 żołnierzy w bazie lotniczej Incirlik na południowym wschodzie kraju - poinformowały źródła w tureckich władzach bezpieczeństwa. Siły powietrzne USA dokonują z bazy Incirlik uderzeń na bojowników Daesh w Syrii i Iraku. Stacjonują tam również przeznaczone do zadań rozpoznawczych niemieckie myśliwce Tornado wraz z samolotem-cysterną.

15:28

Tureckie linie lotnicze Turkish Airlines poinformowały, że wznowiono połączenia z lotniska Ataturka w Stambule. Jednak w związku z wcześniejszym wstrzymaniem działalności tego portu lotniczego należy spodziewać się opóźnień, a tym samym utrudnień dla pasażerów - dodał cytowany przez agencję Reutera przedstawiciel Turkish Airlines.

15:16

Każde państwo, które wspiera działalność muzułmańskiego duchownego Fethullaha Gulena nie jest przyjacielem Turcji i powinno liczyć się z wojną z członkiem NATO - oświadczył premier Turcji Binali Yildirim.

15:13

Tureckie siły bezpieczeństwa zakończyły w siedzibie sztabu generalnego operację przeciwko spiskowcom, którzy stali za nieudanym zamachem stanu przeprowadzonym ostatniej nocy - podała stacja telewizyjna CNN Turk.

15:11

Próba zamachu stanu w Turcji była głównym tematem rozmowy premier Beaty Szydło z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Doszło do niej na marginesie szczytu Azji i Europy ASEM w stolicy Mongolii Ułan Bator. Podczas szczytu szefowie państw UE podjęli deklarację dotyczącą Turcji.

15:10

Sekretarz stanu USA John Kerry oświadczył, że jego kraj nie otrzymał od Turcji wniosku o ekstradycję islamskiego duchownego Fethullaha Gulena, którego Ankara oskarża o to, iż był inspiratorem nieudanego zamachu stanu. Gulen mieszka w USA od 1999 roku. Wypowiadając się w czasie wizyty w Luksemburgu, Kerry wyraził nadzieję, że w postępowaniu wobec osób odpowiedzialnych za usiłowanie puczu przestrzegany będzie proces konstytucyjny. Zapewnił, że Waszyngton pomoże Ankarze w dochodzeniu. Według Kerry'ego USA nie otrzymały do tej pory wniosku o ekstradycję Gulena, ale oczekują pytań go dotyczących. Sekretarz stanu wezwał zarazem tureckie władze do przedstawienia dowodów przeciwko Gulenowi.


14:59

Tak wygląda budynek tureckiego parlamentu, który wczoraj został ostrzelany z powietrza przez siły wierne puczystom.

 

14:49

Przywódcy największych wspólnot religijnych w Turcji w wydanym oświadczeniu potępili próbę wojskowego zamachu stanu, do której doszło w nocy z piątku na sobotę. Sygnatariuszami oświadczenia są przywódcy społeczności żydowskich, chrześcijańskich i muzułmańskich mieszkających w Turcji. W dokumencie napisano o "wielkim cierpieniu wywołanym atakiem terrorystycznym, który miał zniszczyć pokój w naszym wielkim kraju i na świecie". Wśród osób, które podpisały się pod oświadczeniem jest m.in. prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej i naczelny rabin żydowskiej wspólnoty w Turcji.

14:39

Turecka Wysoka Rada Sędziów i Prokuratorów (HSYK) usunęła ze stanowisk 2745 sędziów - poinformowała prywatna turecka telewizja NTV.

Zwolniono także pięciu członków HSYK - podała turecka państwowa agencja prasowa Anatolia. Licząca 22 osoby HSYK jest organem dyscyplinarnym tureckiego wymiaru sprawiedliwości.

14:30

Prezydent Recep Tayyip Erdogan rozesłał SMS-y na wszystkie telefony komórkowe w Turcji, wzywając obywateli, aby "stanęli w obronie" demokracji i pokoju.

Fot. AFP

14:07

Opozycyjna wobec rządu Turcji grupa opanowała fregatę w wojskowej bazie morskiej Golcuk niedaleko Stambułu - podaje cytowane przez agencję Reutera greckie źródło wojskowe wyższej rangi.

Dowódca tureckiej marynarki wojennej jest przetrzymywany jako zakładnik.

13:47

Cieśnina Bosfor została otwarta dla ruchu tankowców - podaje agencja Reutera.

"Tranzyt jednostek morskich wrócił do normalności razem z możliwością przepływania transportów z ładunkiem nie stwarzającym zagrożenia" - podał GAC w oświadczeniu przesłanym Reutersowi.

13:42

Ośmiu mężczyzn, którzy przylecieli do Grecji helikopterem wojskowym i poprosili o azyl, zostało aresztowanych - poinformowała grecka policja.

Według greckiej telewizji ERT wszyscy mężczyźni na pokładzie maszyny, poza jednym, byli w wojskowych mundurach i mogli być zamieszani w udaremniony pucz.

13:28

Premier Turcji Binali Yildirim poinformował dziennikarzy w Ankarze, że w próbie zamachu stanu zginęło 161 osób, a 1440 zostało rannych. Zatrzymano 2839 wojskowych.

Wcześniej tymczasowy szef sztabu generał Umit Dundar podał, że w starciach zginęło 190 osób, w tym 104 puczystów. 

New York Times podawał z kolei, że zginęło 265 osób.

13:03

13:00

MSZ Rosji wezwało władze i naród Turcji do uregulowania sytuacji bez użycia przemocy i zadeklarowało gotowość do konstruktywnej współpracy z legalnie wybranymi władzami tego kraju. Moskwa jest bardzo zaniepokojona wydarzeniami w Turcji - wskazało MSZ.

12:56

Nowy minister spraw zagranicznych Wlk. Brytanii Boris Johnson poinformował na Twitterze, że rozmawiał ze swym tureckim odpowiednikiem Mevlutem Cavusoglu i wyraził wsparcie dla demokratycznie wybranego rządu i instytucji" po nocnej próbie przewrotu.

12:45

Turecki minister spraw zagranicznych zwrócił się do władz Grecji o zawrócenie do Turcji ośmiu żołnierzy ubiegających się o azyl.

12:33

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier potępił próbę wojskowego zamachu stanu w Turcji i wezwał wszystkie siły polityczne do przestrzegania konstytucyjnego porządku.

12:24

BBC podaje, że ośmiu mężczyzn przyleciało do Grecji tureckim helikopterem wojskowym. Proszą o azyl.

12:07

11:50

Państwa, które opowiedzą się za Gulenem, uznamy za wrogów Turcji - powiedział w publicznym wystąpieniu transmitowanym przez telewizję premier Turcji Binali Yildirim.

- Sytuacja została w pełni opanowana, nasi dowódcy przejęli kontrolę. Puczyści poniosą zasłużoną karę za te obrzydliwe akty. Ci, którzy brali udział w puczu to terroryści i bandyci, nigdy nie zapomnimy tego zdradzieckiego aktu - dodał.

11:47

Itaka i TUI to dwaj touroperatorzy, którzy dzisiaj zrezygnowali z wylotu do Turcji. Rainbow i Neckermann nie wycofują się.

11:45

Biuro podróży Coral Travel Wezyr Holidays wydało komunikat, w którym wyjaśnia, że wypadki w Turcji nie wpływają na sytuację jego klientów. Do Turcji latają bez zmian.

11:30

Wzmocniona pozycja Erdogana nie oznacza jednak wzmocnienia Turcji. A problemy, w których zwalczaniu ma być Zachodowi pomocna, nie zniknęły. Zemsta na puczystach, którą już zapowiedział, i poszukiwanie ich ewentualnych zwolenników może doprowadzić do chaosu w armii i innych służbach mundurowych - pisze w komentarzu redakcyjnym szef działu zagranicznego "Rzeczpospolitej" Jerzy Haszczyński.

11:14

11:10

Próba zamachu stanu w Turcji zakończyła się niepowodzeniem - ogłosił tymczasowy szef sztabu tureckiej armii generał Umit Dundar.

Poinformował, że w starciach zginęło w sumie ponad 190 osób, w tym 104 puczystów.

Wśród pozostałych 90 ofiar śmiertelnych jest 41 policjantów, dwóch żołnierzy i 47 cywilów.

11:07

11:06

MSZ podało, że podczas próby zamachu stanu w Turcji nie ucierpiał żaden polski turysta - informuje TVN24.

10:42

Przebywający na emigracji w USA imam Fethullah Gulen, którego turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan oskarżył o to, że stoi za próbą zamachu stanu w Turcji, zdecydowanie odrzucił te zarzuty.

Erdogan już w przeszłości zarzucał Gulenowi próbę obalenia władz.

Fot. AFP

10:22

10:16

Na Twitterze pojawiają się doniesienia o strzelaninie w ministerstwie spraw wewnętrznych. To jednak niepotwierdzone informacje.

09:57

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak podkreślił w radiowej Jedynce, że w takiej sytuacji, z jaką mamy do czynienia w Turcji, dziedziny, które podlegają najszybszej analizie, to - po pierwsze - sytuacja naszych obywateli w tym kraju, żeby zapewnić im bezpieczeństwo i kontakt.

Fot. PAP/ Leszek Szymański

09:53

09:50

Samoloty z Polski do Antalyi kursują normalnie. LOT wstrzymuje rejs do Stambułu - podaje "Gazeta Wyborcza".

09:29

09:07

MSZ wydał ostrzeżenie dla Polaków, w którym kategorycznie odradza wszelkich podróży do Turcji do czasu ustabilizowania sytuacji.

08:58

Liczba wojskowych aresztowanych po próbie przeprowadzenia zamachu wzrosła do 1563.

Fot. PAP/EPA

08:37

Siedziba tureckiego wywiadu była celem ataku helikopterów i ciężkiej broni maszynowej - poinformowały źródła wywiadu. Trzy osoby zostały ranne.

Szef agencji Hakan Fidan znajdował się w tym czasie w bezpiecznym miejscu i był w stałym kontakcie z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem oraz premierem Binali Yildirimem - podały źródła.

08:35

 

08:29

 

08:26

Bombardowania z odrzutowca niedaleko pałacu prezydenta - podaje Hurriyet Daily News podaje na Twitterze. Pięć osób nie żyje.

 

08:23

Co najmniej tysiąc osób rannych - podaje CNN.

08:19

Siedziba wywiadu Turcji została ostrzelana z powietrza przez helikoptery - podaje agencja Reutera.

08:15

Szef sztabu armii tureckiej, gen. Hulusi Akar uwolniony w operacji przeprowadzonej przez siły rządowe na bazę lotniczą na przedmieściach Ankary - podała agencja Anatolia.

08:01

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk podkreślił, że trudności w kraju nie mogą być rozwiązywane przy użyciu broni.

 

08:00

Unia Europejska zaapelowała o "szybki powrót ładu konstytucyjnego w Turcji" po nieudanej próbie puczu.

07:38

Co najmniej 60 osób zginęło w nieudanej próbie zamachu stanu - poinformowała prorządowa agencja Anatolia.

Fot. PAP/EPA

07:34

Na rozkaz ministra obrony Efkana Ali w armii zdjęto ze stanowisk pięciu generałów i 29 pułkowników.

07:31

 

07:20

Prezydent Erdogan potępił "zdradę", której - jak powiedział - dopuścili się puczyści i oskarżył ich o działania z inspiracji jego wroga imama Fethullaha Gulena przebywającego na emigracji w USA.

07:08

Turcja zamknęła też nad ranem wszystkie trzy przejścia na granicy z Bułgarią - poinformowało bułgarskie radio publiczne, powołując się na bułgarskie MSW.

Bułgaria wzmocniła też ochronę granicy z Turcją.

07:07

Agencja żeglugowa GAC podała, że władze tureckie zamknęły rano cieśninę Bosfor dla ruchu tankowców "z powodów bezpieczeństwa".

07:06

754 wojskowych zostało aresztowanych za udział w próbie zamachu stanu - podaje na Twitterze holenderski dziennik Volkskrant.

 

07:00

Po dokonanej w nocy przez część armii tureckiej próbie zamachu stanu, władze tureckie zdołały częściowo opanować sytuację - podaje PAP. W kraju panuje jednak chaos. Prezydent Erdogan zapowiedział ukaranie winnych.

Według tureckich mediów zginęły 42 osoby, w tym 17 policjantów. Około 150 osób zostało rannych.

02:20

Samolot z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem na pokładzie wylądował na lotnisku w Stambule.

01:58

AFP: Premier Turcji: Sytuacja jest pod kontrolą po próbie zamachu stanu

01:55

Turecka telewizja publiczna wznowiła nadawanie

01:50

AFP: Turecka agencja wywiadu informuje, że pucz się załamał a sytuacja wraca do normy

01:49

01:45

Niezwykłe zdjęcie z lotniska w Stambule

01:43

Agencja Anadolu: W budynek tureckiego parlamentu uderzyła bomba. W budynku znajdują się politycy. Potwierdzili oni doniesienia o wybuchu

01:38

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg rozmawiał z szefem MSZ Turcji

01:36

01:34

KPRM informuje, że premier Szydło rozmawiała z Angelą Merkel o sytuacji w Turcji.

01:30

01:29

Dowódca tureckiej marynarki Bülent Bostanoglu: Członkowie kadry dowódczej otwarcie sprzeciwiają się zamachowi.

Dowódca tureckich sił specjalnych: Bandyci nie odniosą sukcesu. To niewielka grupa. Nie ma powodów do niepokoju.

01:24

01:20

Nieoficjalnie wiadomo, że armia wzięła zakładników w sztabie generalnym.

01:17

Były premier Turcji Ahmet Davutoglu: Zamach jest atakiem przeciw demokracji. Przeprowadziła go wojskowa klika. Jestem pewien, że zamach się nie powiedzie. Jestem pewnien, że obronimy naszą godność i naszą demokrację.

01:12

01:09

Premier Turcji Binali Yildirim oświadczył, że "niekt nie powinien się niepokoić, rząd nadal sprawuje władzę". Dodał, że wojsko otrzymało rozkaz owrotu do koszar. Puczystów określił jako "zdrajców"

01:08

- Wspieramy demokratycznie wybrany rząd Turcji - powiedział prezydent Barack Obama

01:05

Stacja TVN24 podaje, że w Ankarze zginęło 17 policjantów

01:04

01:02

NTV: Turecki myśliwiec zestrzelił śmigłowiec wojskowy nad Ankarą

01:00

AFP: Wojsko otworzyło ogień do tłumu na ulicach Stambułu. Są zabici

00:56

Wydarzenia z Turcji obserwuje prezydent Czech

00:55

Pro-kurdyjska Ludowa Partia Demokratyczna sprzeciwiła się puczowi

00:53

Czołg taranuje samochody na ulicach Stambułu

00:49

Irańska agencja IRNA podała, że samolot z prezydentem Erdoganem na pokładzie wylądował w Teheranie. Maszyna była eksortowana przez irański myśliwiec - przekazał na Twitterze Michał Szanjder

00:47

Interfax: Turcja zamknęła granicę z Gruzją

00:44

00:40

Każda próba obalenia demokratycznie wybranych przywódców jest niedopuszczalna w państwie członkowskim Rady Europy - napisał na Twitterze sekretarz generalny RE Thorbjorn Jagland

00:36

Wojskowe helikoptery oddały strzały w stronę głównej siedziby tureckiego wywiadu

00:32

Al Jazeera i CNN Turk podają, że do protestujących przeciwko przewrotowi w okolicach jednego z mostów w Stambule otworzono ogień. Trzy osoby są ranne

00:29

Niemieckie źródła nie potwierdzają informacji o prośbie ze strony Erdogana o azyl w ich kraju

00:28

Tak wyglądają obecnie ulice Stambułu.

 

00:26

Iran zamknął swoją granicę z Turcją

00:25

Czołgi zmierzają w stronę Kancelarii Premiera

 

00:21

Reuters; Czołgi otoczyły parlament, słychać strzały. Strzały słychać też w okolicach lotniska w Stambule

00:18

W sieci pojawia się coraz więcej nagrań z Ankary. Turcy korzystają z aplikacji Periscope

00:15

MSZ do Polaków w Turcji: Zachować spokój

00:13

Nagranie z wymiany ognia w Ankarze

00:12

Nagranie przedstawie zatrzymanie jednego z żołnierzy

00:10

00:07

00:04

Opozycyjne Republikańska Partia Ludowa i Partia Ruchu Narodowego sprzeciwiły się zamachowi stanu - informują tureckie media.

00:03

Z Ankary i Stambułu dochodzą pierwsze, niepotwierdzone jeszcze, informacje o otwarciu ognia przez wojsko

00:01

23:58

23:56

Poprzedni wojskowy przewrót w Turcji miał miejsce w 1997 roku. Wtedy, w wyniku interwencji armii, ustąpić musiał premier Necmettin Erbakan

23:52

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w Ankarze rozpoczęły się zamieszki.

23:48

Na ulicach tureckich miast pojawiło się wielu zwolenników prezydenta Erdogana

23:46

Przed budynkiem państwowej telewizji w Ankarze doszło do wybuchu - informuje TVN24

23:46

Z placu Taksim dochodzą odgłosy strzałów

23:45

23:44

Państwowa telewizja TRT przestała nadawać

23:43

Przypominamy: Turcja jest członkiem NATO, posiada drugą pod względem liczebności - po amerykańskiej - armię paktu. 

23:40

23:39

O wydarzeniach w Turcji został już poinformowany prezydent Barack Obama

23:36

NBC podało, że Erdogan poprosił o azyl w Niemczech

23:30

23:27

- Nikomu nie oddamy demokracji. Nie poddamy się. Wszystkich obywateli wzywam do pomocy. Zróbmy to dla naszego kraju. Nigdy wcześniej o to nie prosiłem - powiedział Erdogan w rozmowie z dziennikarzami

23:26

23:22

Przed bankomatami zaczęły ustawiać się kolejki

23:19

Telewizja TRT ogłosiła, że w kraju zostanie ogłoszony stan wojenny i wprowadzona godzina policyjna

23:17

23:11

Żołnierze w siedzibie telewizji TRT

 

23:09

Przebywający w Moskwie John Kerry powiedział, że nie jest obecnie w stanie skomentować doniesień z Turcji. Moskwa zaapelowała do Turków, by uniknęli rozlewu krwi

23:07

Nieoficjalne informacje: Prezydent Erdogan wyleciał z kraju prywatnym samolotem. 

23:07

Wojsko wkroczyło do siedziby tureckiej telewizji państwowej TRT w Ankarze - informuje Reuters.

23:06

23:04

Pełna treść oświadczenia armii:
"Tureckie siły zbrojne przejęły pełną kontrolę nad krajem w celu zachowania porządku konstytucyjnego, praw człowieka i wolności, rządy prawa i bezpieczeństwo publiczne nie jest zagrożone. Wszystkie porozumienia międzynarodowe wciąż są respektowane. Liczymy na zachowanie dobrych relacji ze wszystkimi państwami świata".

23:03

23:00

Wojsko otoczyło siedzibę Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP)

22:56

Numer alarmowy polskiej ambasady w Ankarze: tel: (+90 312) 4572000

22:55

"To atak przeciwko tureckiej demokracji. Grupa wewnątrz armii podjęła próbę obalenia demokratycznie wybranego rządu. Oświadczenie wydane przez wojsko o przejęciu kontroli nad krajem nie zostało autoryzowane przez dowództwo armii. Wzywamy świat do solidarności z narodem tureckim" - głosi oświadczenie wydane przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana

22:52

Żołnierze na placu Taksim w Stambule

22:50

Szef sztabu Hulusi Akar został zatrzymany przez wojsko

22:49

Żołnierz zwraca się do mieszkańca Turcji: To przewrót, idź domu

22:48

Czołgi na ulicach Stambułu

22:46

Urzędnik turecki, który pragnie zachować anonimowość, twierdzi, że armia zajmuje kolejne, po Stambule i Ankarze, miasta w Turcji - podaje agencja Reutera

22:46

Mer Ankary nawołuje, by wszyscy mieszkańcy miasta wyszli na ulice 

22:44

Telewizja CNN Turk podaje, że prezydent Erdogan przebywa w "bezpiecznym miejscu"

22:42

Media informują, że w Stambule było słuchać strzały w pobliżu kwatery głównej policji

22:41

22:38

Wszystkie loty z lotniska w Ankarze zostały odwołane

22:37

Dyplomaci amerykańscy cytowani przez CNN mówią, że nad Ankarą od ponad godziny latają samoloty wojskowe.

22:35

Nagranie przedstawia helikopter wojskowy ostrzeliwujący cel w Ankarze

22:32

 - Ci, którzy są zaangażowani w to nielegalne działanie, zapłacą najwyższa cenę - poinformował premier  Binali Yildirim. Z nieoficjalnych informacji wiadomo, że prezydent Recep Tayyip Erdogan przebywa obecnie na urlopie w Bodrum.

22:30

Armia wydała oświadczenie, że przejęła władzę nad krajem i zamierza bronić demokracji - podaje agencja Reutersa

22:29

Turecka telewizja państwowa przestała nadwać

22:28

22:26

Wojsko przejęło kontrolę nad lotniskiem w Ankarze

22:25 

- W Ankarze było słychać strzały, a nad miastem nisko przelatywały wojskowe śmigłowe i odrzutowce - relacjonował agencji Reutera naoczny świadek zdarzenia.

W Stambule zamknięto dwa mosty nad cieśniną Bosfor..W całym kraju zablokowano dostęp do portali społecznościowych. Nie działa m.in. Twitter i Facebook.

Premier Turcji powiedział, że siły bezpieczeństwa robią wszystko, by opanować sytuację.

Przed wejściem na lotnisko Ataturka pojawiły się czołgi - podała turecka telewizja.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA