fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Nowe kopalnie oczkiem w głowie rządu

Bloomberg
Polski rząd mocno liczy na budowę kopalni węgla koksowego Dębieńsko i węgla energetycznego Przeciszów – wynika z informacji „Rzeczpospolitej". Projekty pochłoną niemal 7 mld zł.

Plany budowy nowych kopalń na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego zostały wpisane w Program dla Śląska, ogłoszony w minionym tygodniu przez premiera Mateusza Morawieckiego. Na realizację dwóch projektów popłynie w sumie 6,8 mld zł. Według informacji „Rzeczpospolitej" polski rząd liczy na reaktywację kopalni Dębieńsko (woj. śląskie) oraz budowę kopalni Przeciszów (woj. małopolskie). Ten pierwszy projekt realizuje obecnie australijska firma Prairie Mining. Drugi należy do polskiego Kopeksu z grupy Famur, ale – jak wynika z naszych źródeł – jest nim zainteresowany Polski Fundusz Rozwoju (PFR).

Projekt na sprzedaż

O tym, że Kopex poszukuje kupca dla projektu budowy kopalni węgla energetycznego Przeciszów, wiadomo od dawna. Spółka specjalizuje się w produkcji maszyn, a działalność wydobywcza miała być jej drugim biznesem. W wyniku kryzysu na rynku węgla Kopex wpadł w poważne kłopoty, z których wyrwała go firma TDJ – właściciel konkurencyjnego Fa...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA