fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Pallad najdroższy w historii. Jest cenniejszy od złota

Bloomberg
Rzadki metal niezbędny do produkcji samochodowych katalizatorów i elektroniki pobił historyczny rekord ceny złota i kosztuje już ponad 2000 dolarów za uncję.

We wtorek (17 grudnia) cena uncji palladu na światowych rynkach doszła do historycznie wysokiej wartości 2000,5 dolarów, informuje agencja Bloomberg. To więcej aniżeli najwyższa w historii cena uncji złota ?1911,6 dolara osiągnięta w 2011 r. Teraz złoto ustępuje palladowi na blisko 600 dol. Cena z wtorku to 1479,95 dol./uncja.

Czytaj także: Pallad najdroższy w historii. Jest cenniejszy od złota

Pallad jest nie tylko najdroższym metalem, ale też drożeje najszybciej. W ciągu ostatnich pięciu lat pallad podrożał o 78 procent. W tym samym czasie złoto zyskało 1,3 proc., aluminium 6,4 proc., pozostałe potaniały. Najbardziej straciła na wartości platyna - potaniała o 43 proc. Nikiel stracił na wartości 29 proc., srebro 26 proc. a miedź - 15 proc.

Pallad natomiast nie przestaje drożeć. W 2019 r. cena poszła w górę jeszcze o 57 proc. i w ocenie ekspertów, to nie koniec. W I połowie 2020 r. uncja palladu ma kosztować już 2500 dol. Przyczyn takiej sytuacji jest kilka. Po pierwsze deficyt palladu na rynku, a po drugie obawy inwestorów, co do rzeczywistych dostaw metalu w przyszłości.

Czytaj także: Gorączka palladu. Jest już droższy od złota

Władimir Potanin
Bloomberg

Według Metal Focus, deficyt palladu na światowym rynku wynosi 25,5 tony. Niepewność rynku zwiększa fakt, że ponad 60 proc. światowego palladu dostarcza jeden koncern - rosyjski Norylski Nikiel, kontrolowany przez prokremlowskich oligarchów Władimira Potanina i Olega Deripaskę. Pozostałe złoża są w RPA, Zimbabwe i Ameryce Północnej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA