fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Gigantyczny szmaragd znaleziony w Afryce. Pobije rekord na aukcji?

Szmaragd Inkalamu
materiały prasowe
W jednej z kopalń w Zambii znaleziono gigantyczny szmaragd. Jest ponad dwukrotnie większy od największych znalezionych dotychczas diamentów.

Szmaragd został znaleziony w październiku tego roku w odkrywkowej kopalni Kagem w Zambii. Ma 5655 karatów, waży 1,1 kilograma i ma perfekcyjną przejrzystość oraz idealny kolor.

Kamień został nazwany Inkalamu - Lwi kamień i zostanie wystawiony na aukcji Gemfields w Singapurze w listopadzie tego roku, a 10 proc. kwoty uzyskanej podczas aukcji zostanie przekazana na rzecz dwóch organizacji zajmujących się ochroną lwów - jednej z Zambii, a drugiej z sąsiedniego Mozambiku.

Nie ustalono jeszcze ceny wywoławczej gigantycznego szmaragdu. Według specjalistów wartość kamienia tych rozmiarów jest trudna do oszacowania. Wszystko zależy bowiem od tego ile mniejszych kamieni da się z niego wyciąć. W przypadku tego szmaragdu może być ich kilkaset, co może znacząco podnieść wartość kamienia.

Większościowym właścicielem kopalni Kagem - największej na świecie kopalni szmaragdów - jest brytyjska firma Gemfields. W Kagem wydobywa się 25 proc. światowych zasobów tych kamieni.

Mimo imponujących rozmiarów Inkalamu nie jest największym szmaragdem znalezionym w tej kopalni. W 2010 roku  wydobyto kamień Insofu (słoń), który miał aż 6225 karaty. Został zlicytowany w 2017 roku, ale jego ostatecznej ceny nie podano do wiadomości publicznej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA