fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Bayer nie da więcej niż 2 mld dolarów

Bloomberg
Bayer oświadczył, że nie zwiększy odpisu 2 mld dolarów na przyszłe pozwy o odszkodowania za glifozat. Wcześniej sędzia odrzucił jego plan załatwienia pozwu zbiorowego o Roundup i inne preparaty z glifozatem.

- Jesteśmy zdeterminowani rozwiązać spór o Roundupa i zminimalizować ryzyko dla naszej firmy wynikające z obecnych i potencjalnych procesów w przyszłości. Jesteśmy otwarci na negocjowanie ugody dotyczącej pozostałych pozwów, jak długo warunki będą rozsądne. Jednakże dokonamy zmiany podejścia w przyszłości — oświadczył prezes Werner Baumann w wystąpieniu nadanym w Internecie.

Dzień wcześniej sędzia okręgowy Vince Chhabria z San Francisco odrzucił propozycję Bayera dotyczącą rozwiązania pozwu zbiorowego, która przewidywała odszkodowania w zamian za ustalenie limitu pozwów sądowych. Sędzia uznał ten plan za „wyraźnie nierozsądny” — pisze Reuter.

Bayer ogłosił po tym werdykcie nowy plan, podał, że „natychmiast podejmie z partnerami dyskusję o przyszłości produktów na podstawie glifozatu przeznaczonych dla rynku rezydencji w Stanach”, z którego pochodziła większość roszczeń, że Roundup wywołuje raka. Firma dodała, że będzie nadal dostarczać wyroby z glifozatem korzystającym z nich rolnikom.

Werdykt z San Francisco spowodował spadek notowań Bayera na początku sesji we Frankfurcie z powodu rozczarowania, że nie udał mu się plan rozwiązania zagrożeń prawnych ze strony Roundupa produkcji firmy Monsanto, kupionej przez Niemców w 2018 r. za 63 mld dolarów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA