fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Ciech tnie produkcję pianki i krzemianów

Fotorzepa/Robert Gardziński
Ciech musiał ograniczyć produkcję pianek w związku z zauważalnym spadkiem zamówień z branży meblarskiej. Cięcia produkcji dotknęły też biznes produkcji krzemianów.

Jak tłumaczy zarząd Ciechu, z uwagi na pandemię koronawirusa główni producenci mebli i materaców wstrzymali lub w najbliższym czasie zamierzają wstrzymać produkcję. - Sytuacja na rynku meblarskim wymusiła na Ciech Pianki ograniczenie produkcji pianki. W 13 tygodniu 2020 r. produkcja pianki została ograniczona o 30 proc.. W 14 tygodniu planowane jest ograniczenie produkcji pianki o 60 proc. – podała chemiczna spółka w komunikacie. Grupa spodziewa się dalszego spadku produkcji.

Ciech musiał też ograniczyć produkcję krzemianów. Główni klienci, związani z przemysłem samochodowym, sygnalizują spadek zamówień w najbliższych tygodniach. Główny odbiorca szklistego krzemianu wprowadził w swojej fabryce tygodniowy przestój w każdym miesiącu do końca czerwca 2020 r., a drugi znaczący odbiorca ograniczył produkcję do 40 proc. - Ograniczenie produkcji przez głównych odbiorców szklistego krzemianu zmusiło Ciech Vitrosilicon do ograniczenia produkcji o 10 proc. W przypadku dalszego obniżenia wielkości produkcji Vitrosilicon jest przygotowany do magazynowania produktów – podał Ciech.

Jednocześnie fabryki sody Ciechu pracują bez istotnych zakłóceń. Spółka przekonuje, że do tej pory nie zaobserwowała istotnych problemów w zakresie logistyki. Istnieje jednak ryzyko zakłóceń w tym zakresie, zwłaszcza w przypadku sprzedaży eksportowej, która stanowi około 30 proc. sprzedaży zakładów w Polsce i ok. 13 proc. sprzedaży zakładu w Niemczech. Zapasy surowców w zakładach produkcyjnych są na poziomie zapewniającym ciągłość produkcji i ryzyko w tym zakresie jest na ten moment nieistotne. Na razie spółka nie widzi też istotnego spadku popytu na sodę, ale w przypadku przedłużającego się obniżenia poziomu produkcji przemysłowej na świecie dostrzega ryzyko spadku zamówień ze strony klientów.

Także fabryki Ciechu produkujące żywice i środki ochrony roślin pracują bez przeszkód. Istnieje jednak ryzyko w zakresie dostaw surowców produkcyjnych, których część pochodzi od producentów zagranicznych, w tym azjatyckich. Grupa podjęła działania w zakresie zabezpieczenia niezbędnych surowców. Bez zakłóceń działa na razie także zależny Proplan, zajmujący się dystrybucją środków ochrony roślin, którego siedziba znajduje się w Hiszpanii.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA