fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Zmarł słynny kinoman z Poznania

Maria i Bogdan Kalinowscy, para kinomaniaków z Poznania.
Wkimedia Commons (CC BY-SA 4.0, fot. MOs810)
Nie żyje Bogdan Kalinowski. Wraz z żoną Marią, uchodzili za najsłynniejszą parę kinomanów w Polsce.

Na koncie małżeństwo miało kilkanaście tysięcy obejrzanych filmów.

Państwo Kalinowscy to słynni w całym kraju miłośnicy kina. Wspólnie oglądali filmy od 1973 roku, kiedy się poznali na kursach bibliotecznych.

Pierwszym wspólnie obejrzanym filmem był „Król, dama, walet" Jerzego Skolimowskiego w kinie Wilda. Małżeństwo oglądało wszystkie filmy dostępne na poznańskich ekranach, starało się nie opuścić ani jednej przedpremiery, premiery czy pokazu specjalnego.

Para skrupulatnie prowadziła kronikę obejrzanych filmów. W samym 2010 roku obejrzeli 563 filmy, na przestrzeni lat 1973–2011 zobaczyli w sumie ponad 11 tys. produkcji, a do połowy 2015 roku blisko 14 tys. filmów.

Państwo Kalinowscy są bohaterami dwóch filmów dokumentalnych - "Rekord absolutny" w reżyserii Sebastiana Butnego i Radosława Ładczuka i "Jeden dzień bliżej kina" w reżyserii Joanny Sokołowskiej, emitowanych także w zachodnich telewizjach.

W 2006 roku z okazji 110-lecia kina Maria i Bogdan Kalinowscy otrzymali list gratulacyjny od ówczesnego prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego. Dwa lata później zostali laureatami nagrody specjalnej na festiwalu filmowym Prowincjonalia we Wrześni.

Kilka lat temu dostali mieszkanie komunalne od miasta, w budynku, w którym znajduje się poznańskie kino „Muza". Na jego remont składali się kinomani. Zbiórka na ten cel było prowadzone właśnie w „Muzie".

W tym roku się na ulicy Piątkowskiej w Poznaniu pojawił się mural przedstawiający największych miłośników kina. Jego autorką jest Justyna Zawistowska.

Bogdan Kalinowski miał 78 lat. - Bardzo smutna wiadomość. Panie Bogdanie, będzie nam Pana bardzo brakowało. Cudnych seansów tam, gdzie Pan teraz jest – napisało na swoim profilu  na Facebooku poznańskie kino „Malta".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA